Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

Wargamäe Wabariik

Autor:
A. H. Tammsaare, Urmas Lennuk
Lavastaja:
Esietendus:
Esietendus 13. juunil 2008 Tammsaare Väljamäe Lõunalaval
lavastus-pic
Lavastaja: Elmo Nüganen
Dramaturg: Urmas Lennuk
Kunstnik: Pille Jänes
Muusikalised kujundajad: Riina Roose ja Jaak Jürisson
Mängukoht: Albu vald, Tammsaare Väljamäe lõunalava

Mängivad: Alo Kõrve, Epp Eespäev, Tõnu Kark (Eesti Draamateater), Simeoni Sundja (Nukuteatri Noortestuudio), Ketter Habakukk (Nukuteatri Noortestuudio), Aarne Üksküla (külalisena), Marje Metsur, Ursula Ratasepp, Ene Järvis, Andres Ots, Maria Klenskaja (Eesti Draamateater), Aleksander Eelmaa, Erik Ruus (Rakvere Teater), Tõnn Lamp, Priit Võigemast, Kalju Orro, Veiko Tubin, Argo Aadli, Indrek Ojari, Mart Toome, Volli Käro (Rakvere Teater), Juri Žilin (Vene Teater), Piret Kalda, Amanda Hermiine Künnapas (külalisena), Aurora Aleksandra Künnapas (külalisena), Artur Leemet (külalisena).

Ka 2009. aasta juunis etendub Vargamäel Tammsaare „Tõe ja õiguse“ kolmandal köitel põhinev „Wargamäe Wabariik“, mis möödunud suvel lisas ettevõtmise „Tagasi Vargamäele“ raames viimase mosaiigikillu romaanisarja lavaversioonide ritta.

„Wargamäe Wabariik“ kujutab rahutuid aegu. 1905. aasta revolutsiooni tõuked on jõudnud Venemaalt ka veel iseseisvumata Eestisse, kus iga hetk on lahvatamas tööliste mäss tsaarivalitsuse omavoli vastu. Sellesse lendlehtede, salakoosolekute ja meeleavalduste maailma satub ka äsja pealinna jõudnud Indrek. Koos idealistliku tütarlapse Kristiga laseb Indrek end revolutsiooniideedest kaasa haarata, aga sedamööda, kui rahutustest kasvab välja verine konflikt, tuleb mõlemal peategelasel elus paljutki ümber hinnata. Pöördelised sündmused ei jäta puutumata ka Indreku kodutalu Vargamäed, kus isa Andres ikka veel visalt tõde ja õigust otsib.

„1905. aasta sündmusi nägi Tammsaare vahetult pealt. Ta tundis toimuvas osalejaid ning mõistis, mida revolutsioon kaasa tõi: massidega manipuleerimise, rüüstamise, ülekohtu, süütud ohvrid ja purustatud elud. Humanistina ei saanud ta seda heaks kiita. Enne etendust raamatut üle lugedes tundus, et seda on peaaegu võimatu mõjusalt lavale tuua. Aga lavastaja Elmo Nüganen ja instseneeringu autor Urmas Lennuk on suutnud võtta teosest pidepunktid otsekui pärlid ning need täiuslikuks keeks lükkida. Meeleolu, sümbolid ja näitlejatööd on Tammsaare väärilised.“
Tiina Sarv, „Sakala“

“Tõe ja õiguse” kolmas osa on kirjutatud ja lavastatud teost ja ajastut täpselt edasikandvas vaimus, väljapeetult pidetu ja rabelevana. Suurte täpsete vabakäepintslitõmmetega maalitud lavastuselõuendile joonistuvad dialoogide-arutluste peened jooned. Eesti tragikoomika, igavesest ajast igavesti. Mastaapide meister Elmo Nüganen paneb kaasa mängima kogu silmapiirini ulatava maastiku ja üksiku kuivanud kuuse, ajab kananaha ihule võimsate massistseenide või üheainsa inimese tulekuga-minekuga otsekui ilma ääre poolt/poole, peatab aja Kristi ja Indreku habraskoomilisteks kammerlikeks kahekesihetkedeks.“
Inna Grünfeldt, „Virumaa teataja“

"Wargamäe Wabariigi" Vargamäe Väljamäe lõunalava etendused toimuvad iga ilmaga.

Preemiad:
Ajakirja "Teater. Muusika. Kino" hooaega 2007/2008 hinnanud kriitikute poolt parimaks tunnistatud lavastus.
Eesti Kultuurkapitali aastapreemia 2008.
Elmo Nüganen - Eesti vabariiklik kultuuripreemia suvesündmuse "Tagasi Vargamäele" ja lavastuse "Wargamäe Wabariik" eest, 2009.