Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

Thijl Ulenspiegeli lugu

Autor:
Charles de Coster, Grigori Gorin
Lavastaja:
Meelis Hansing
Esietendus:
Esietendus 27. juunil 2013 Luke mõisas
lavastus-pic
Tõlge ja interpretatsioon, lavastaja Meelis Hansingult.
Lavastuse kunstnik Kerttu Murumets.
Mängivad: Karl Bussov, Marek Kõbu, Paula Salme Sandrak, Peeter Novoseltsev, Harri Kallas, Janno Puusepp, Heli Jaamets, Silja Viljak, Tiia Porss, Helen Prants, Peeter Ruuge, Oleg Žedlukov, Raimond Käsi, Margo Käsi, Mirja Meriste, Martina Telgmaa, Märt Jaamets, Siiri Paap, Imbi Ülper, Raul Vester, Valdek Tagel, Margus Kriisa, Kai Maasoo, Viktor Muni.
Lisaks kõrtsilised, laadalised, lõbutüdrukud ja mõned loomad.

Torupilli mängib Kaisa Kuslapuu, kaasa teeb mustlastantsutrupp ’Maljorka’


"Thijl Ulenspiegeli lugu" on lugu sõprusest, armastusest ja vaprusest. Lavastuse aluseks on 1867. aastal ilmunud Charles De Costeri romaan "Legend Thijl Ulenspiegelist ja Lamme Goedzakist". Romaani ainetel kirjutas tuntud vene näitekirjanik Grigori Gorin komöödia "Thil", mis on aluseks ka meie näitemängu tegemisel. See lugu räägib ühe mehe ja rahva teekonnast ajas. Gorini komöödia "Thijl" ei ole kaasaegseks mugandatud, ei ole eestipäraseks tehtud. Kuid ometi kõlab see näidend üsna tänapäevaselt, sest armastus, võim ja raha on kõiksusekestvad teemad.

Kahe kange mehe kangelaslikud, lustlikud ja kuulsusrikkad seiklused Luke mõisapargis – selliselt võib sellesuvist lavastust Luke mõisas iseloomustada.

Olgu öeldud, et need kaks kanget on vembumees ja naljahammas Thijl Ulenspiegel ja ta sõber Lamme.  Lamme Ümmargune, Lamme Leebe, Lamme Täitmatu, nii teda kutsutakse. Sööb palju ta sööb, aga kõht ei saa ilmaski täis. Ja armastuses ei vea tal ka kohe mitte. See üks ja ainumaski, kes tal on, laseb jalga. Selline tragöödia paneb ju sööma. Lamme esindab meie enneolematus suveetlavastuses kõhtu. Thijl aga esindab hinge. Thijlil on nii suur hing, et peale isamaa armastuse ja vaenlase vihkamise mahub sinna veel mitu naist. Tal vaesekesel kohe raske valida, keda võtta, keda jätta.

Meie sellesuvine suvelavastus on juba enneolematu selle poolest, et vaataja jalge ees kasvavad kartulid, lõkkel keedetakse suppi, põrsad ruigavad aedikus, kits jalutab niisama ringi ja sepp taob rauda, muide, päris sepikojas. Hispaania kuningas Felipe II ratsutab suisa hobusega kohale. See mees juba jala ei käi ja vett ei joo. Thijl puuakse üles, Thijli isa Klaas – tema esindab rahva mehisust - põletatakse tuleriidal, mustlased tantsivad, laadalised kauplevad ja torupill üürgab. Pole just vähe ühe suvelavastuse jaoks, aga palju ka mitte. Kõike on parasjagu, seda ma ütlen.  Kui sul tekkis nüüd küsimus, et kuidas see ikkagi võimalik on ja kas see kõik ka tõsi on, siis minu soovitus sulle on: tule ja vaata, sest oma silm on kuningas.


Lisainfo: www.lukemois.ee  ja https://www.facebook.com/LukeSuveetendus