Koreograafia keskmes on Ameerika helilooja-muusikateadlase Paul Beaudoin’i (1960) heliteos "Shakti" (2015), mida kuulates, kuuldes tantsija liigub. Tajudes erinevaid liikumiskvaliteete ja muutusi helis, siseneb tantsija endas ja oma kehas meditatiivselt protsessidesse, mis väljenduvad tundlikes kehaliikumistes heli, ruumi ja publikuga suhestumisel. Heliteose kestus dikteerib tantsu kestuse, milleks on 2 tundi ja 34 minutit. Publikul tekib võimalus mitmeid kordi teosesse siseneda ja sealt lahkuda endale sobival hetkel. Minevikus veetsin palju aega Kirjanike Majas musta laega saalis, treenides õhtust õhtusse paaristantsu tantsuvõistlusteks. Meelde on jäänud lõhn ja ruum, mis on tänaseni seal audentselt säilinud. Alati kui satun maja kultuuriüritusele, siis piilun vargsi ka lava taha, kus olen tihti märganud traatharjasid tantsukingade taldadelt parafiini eemaldamiseks. Füüsiliselt tundub ruum minevikuga võrreldes sarnane, mille taustal märkan iseenda muutumist. Tants ei ole mulle enam sport ega ka ainult paaristegevus, vaid poeetiline kogemus ja väljendus, mille kaudu saab nii ennast kui ka teisi inimesi kõnetada. See on armastus, kuid mitte helita, mis liidaks ja lahutaks; armastus, mis väljendub helis, selle heli kuulamises ja kuulmises. Shakti osutab läbi elektrooniliste vooludena kõlavate heliklastrite naiselikule kosmilisele energiale, mis loob ja muudab.
---
Kaspar Aus, sündinud 1985 Tallinnas, lõpetas 2009. aastal koreograaf-lavastaja eriala magistrikraadiga Tallinna Ülikoolis. 2009-2010 resideerus Iirimaal Daghda Dance kompanii all, kus tegeles koreograafia ja visuaalkunstiga. Seejärel vabakutselisena on loonud mitmeid performantse ja näitusi nii Eestis kui välismaal. 2010. aastal esines videoinstallatsiooniga "Kadunud ruum" Iirimaal rahvusvahelisel visuaalkunstibiennaalil EV+a "Matters", millest on ilmunud ka kataloog. Samal aastal valminud soolot "Enigma" on esitanud nii Iirimaal, Eestis kui Kreekas. 2012. aastal esitas koreograafilist tööd "Blood" koos iiri maalikunstnik Patrick Hall'iga Vaal galeriis Tallinnas ja hiljem ka erinevates kunstigaleriides Iirimaal. Aastatel 2013-2015 võttis intensiivselt osa RICEonHYDRA (The Choreography of Humans) tegevustest Hydra saarel Kreekas. 2014. aastal lõpetas Kumu kunstimuuseumi eestvedamisel Raul Meele retrospektiivnäituse "Dialoogid lõpmatusega" koreograafiaga "Uus inimene". Isikunäitused Eestis on olnud "Kadunud ja Püha" (2011) Draakoni galerii keldrisaalis Tallinnas, "Onn" (2014) Disaini -ja Arhitektuurigalerii keldris Tallinnas ja "Koreograafia Amandusele" (2016) Amandus Adamsoni Ateljeemuuseumis Paldiskis. 2017 lõi koostöös sepakunstnik Nils Hindiga installatsiooni-koreograafia "SULA", mille performants toimus kuue noore Eestis tegutseva kunstniku koosesitusena rongidepoos Tallinnas. Lisaks kuulub interdistsiplinaarsesse kunstirühmitusse Laik ja heli-tantsu kollektiivi Adhesion.
Piletid hinnaga 5€ on saadaval enne algust kohapeal.
Tänusõnad Paul Beaudoin’ile, Kirjanike Majale, Epp Kubule, Martin Lillole ja teistele kaasosalistele. Teose toimumist toetab Martin Lillo.
Kontakt:
56 099 671
aus.kaspar@gmail.com