Linnateatri uue hooaja üks tähtsündmusi on maailmakuulsa lavastaja Robert Lepage’i suurejoonelise lavastuse „Kuu tagumine külg“ külalisetendused 1. ja 2. oktoobril Nokia Kontserdimajas.
Lepage on hetkel maailma omanäolisemaid loojaisiksusi, kelle lavateost on Linnateater soovinud Eestisse tuua pea kümme aastat. Äsja, veebruaris võitis ta maineka Glenn Gouldi preemia, mida peetakse kultuurimaailma Nobeliks.
„Moodsa visuaalse teatri alkeemik“ – John O' Mahoney, The Guardian
Lepage'i tuntuim lavastus „Kuu tagumine külg“ on suurepärane kontsentraat tema erinevatest annetest. Lepage’ile omaselt on selles ühendatud filosoofiline lugu ja nutikad tehnilised lahendused.
„Lummav teatriteos, mis muudab universumi meie jaoks arusaadavamaks ja samal ajal ka salapärasemaks. Kunstilt on raske rohkem nõuda.“ - Ed Siegel, Boston Globe
„Kuu tagumist külge“ on tänaseks mängitud rohkem kui 50 maailma linnas, Euroopas viimati 2011. aastal festivalil Wiener Festwochen. Väliselt suurejooneline ja samal ajal intiimne lugu räägib kuu vallutamisest Külma sõja ajal ning kahe lahkukasvanud venna eneseotsingutest. (Muuhulgas on tegelaste hulgas Nõukogude kosmonaut Aleksei Leonov). Näitleja Yves Jacques mängib mõlemaid vendasid ning veel terve plejaadi erinevaid rolle, luues lavastaja abiga Lepage'ile omase tervikliku, rikkaliku ja üllatusi täis universumi. Visuaalset elamust täiendab Laurie Andersoni ulmeline muusika.
„Väga huvitav kombinatsioon vilunud käsitöölisest ja filosoofilisest mõtlejast.“ - Philip Fisher, British Theatre Guide
Lepage'i autorilavastused äratasid varakult rahvusvahelist tähelepanu oma loomingulisuse ja innovatiivsete tehnoloogiliste lahenduste poolest. Prantsuse kanadalane Lepage on olnud Ottawas rahvusliku teatri kunstiline juht ning muuhulgas esimene põhjaameeriklane, kes lavastanud Londoni Royal National Theatre'is Shakespeare'i. Tundliku natuuriga Lepage'i on laval huvitanud inimese kohaotsingud maailmas, identiteediküsimused ja moodsa elu problemaatika. Seejuures tegutseb ta tihti ise nii näitekirjaniku, lavastaja, näitleja kui ka lavakujundajana. Tema viimane hiigelprojekt, Wagneri ooperitetraloogia „Nibelungide sõrmus“ tekitas oma tehnoloogilise lahendusega New Yorgi Metropolitan Operas palju kõmu ja vastakaid tundeid. Muuhulgas nõudis Lepage’i mastaapne, 45 tonni kaaluv lavakujundus ooperimajale terasest lisatugevduste paigaldamist.
„Kunstnik, kelle unistused on laiendanud võimalikkuse piire ja kelle tööd ei mahu ühtegi kategooriasse.“ - Brian Levine, Glenn Gouldi fond
Lisaks teatrile on ta lavastanud videoinstallatsioone, filme, oopereid, rokk-kontserte. Viimaste hulka kuuluvad näiteks Peter Gabrieli kaks maailmaturneed. 2008. aastal valmis Lepage'i käe all maailma suurim videoinstallatsioon „Image Mill“, 600 meetrit lai ja 30 meetrit kõrge – kodulinna Quebec'i 400. sünnipäevaks projitseeris ta sadama silohoonetele kujutisi linna ajaloost. Lepage on lavastanud ja kujundanud Eestiski käinud maailmakuulsa Cirque du Soleil tükke, muuhulgas jookseb tema püsišõu „Ka“ Las Vegases.
Eesti publik nägi Lepage’i lavateost novembris 2012 CC Plaza ekraanil, kui New York Metropolitan Operast kanti üle tema ooperit „Tempest“ Shakespeare’i ainetel.
"The Far Side of the Moon"
Robert Lepage / Le Projet Ex Machina
Autor ja lavastaja: Robert Lepage
Mängib: Yves Jacques
Helilooja ja originaalmuusika esitaja: Laurie Anderson © Difficult Music (BMI)
Stsenaariumi toimetaja: Adam Nashman
Projekti kaasalgataja ja kunstiline assistent: Peder Bjurman
Lavastaja assistent: Pierre-Philippe Guay
Kunstniku assistent: Marie-Claude Pelletier
Valguskunstniku assistent: Bernard White
Kostüümikunstnik: Marie-Chantale Vaillancourt
Nukukunstnikud: Pierre Robitaille, Sylvie Courbron
Fotokunstnikud: Jacques Collin, Véronique Couturier
Meediapartnerid: raadio Kuku ja Eesti Ekspress.
Piletid: Piletilevist, Ticketprost ja Linnateatri kassast (tel. 6650800).
Etendus kestab 2 tundi 15 minutit.
Etendust mängitakse inglise keeles, eesti- ja venekeelse tõlkega.
NB! Lavastuses kasutatakse eriefekte ja sigaretisuitsu!