Novgorodi teater Mali / Venemaa
vanusele 3+
Tuul on suur rändaja. Ta aitab rõõmuga laevu merel ja keerutab tolmu ka kõige kaugematel teedel. Ta paneb hõbekellad helisema ja paljud jutud, mille tuul kaugetelt maadelt kaasa toob, saavad tõeks. Aga kus tuul elab? Asume koos rännakule, et ta kodu leida.
See sõnatu lavastus on suurepärane näide sellest, et kunst ei vaja keelt. Teater Mali etendus tõestab selgelt, et sõnad ja vestlused võivad olla sama ebavajalikud kui kallid aksessuaarid. „Kus elab tuul“ tuletab meile meelde, et kunst ja ilu võivad sündida kõige lihtsamatest asjadest, näiteks plastikust.
See on üllatavalt lihtne ja selge lugu väikelastele, mis muudab tuule elavaks tegelaseks. Hiiglaslikud kiled tekitavad laval lausa tuulepuhanguid. Ühel hetkel puhub üle väikeste vaatajate kerge tuuleke, järgmisel aga merevett pritsiv tormi-iil. Lühikesed lookesed tuiskavad järjestikku mööda nagu tuulest viidud: näeme lugusid jaanimardika kinni püüdnud mehest, lehviva salliga vaprast poisist ja magava tüdruku värvilistest unenägudest.
Lavastuse peategelane on ilmastikunähtus – teedelt ja muinasjuttudest tuttav tuul. Olles laval küll nähtamatu, peegeldub ta kujutlusvõime jõul vastu vaatajate nägudelt. See sõnadeta lugu tuule mõtte otsimisest on ehk pigem üks kaunis ja värvikas seiklus kui lihtsalt teatrietendus.
1990. aastal asutatud Novgorodi laste- ja noorsooteatrit Mali juhib kunstiline juht Nadežda Aleksejeva. Teater on rahvusvahelise laste- ja noorteteatrite ühenduse ASSITEJ ning IETM-i liige ja osaleb aktiivselt Vene teatriliidu projektides. Mali on külastanud teatrifestivale Jaapanis, Lõuna-Koreas, Norras, Austrias, Šveitsis, Türgis, Prantsusmaal, Hispaanias, Lätis, Leedus, Eestis, Ungaris, Poolas ja mujal, samuti osalenud festivalidel Moskvas ja Peterburis. 1992. aastal pani Mali aluse rahvusvahelisele teatrifestivalile Kingfestival, mis keskendub mütoloogiale teatrivaldkonnas ning on võõrustanud enam kui 150 teatrit üle maailma. Tänapäeval on Mali dünaamiliselt arenev teater, milles on ruumi eksperimenteerimisele, muutustele ja uuenduslikele vormidele. Teater ei karda nihutada žanripiire ja toob lavale nii draama- kui ka liikumis- ja objektiteatrilavastusi.
Kestus 45 min
tekstita