Queer Womxn DJ collective
Queer-fem amatöör-DJ-de (veel nimetu) kollektiiv asutati Vilniuses kõigest aasta tagasi. See juhindub usust, et meie ruume peame juhtima meie. Meie eesmärk on üksteist võimestada ja toetada, koos luua ja raputada cis-meeste mõju all olevat ööelu muusikaga, millel ei ole žanri- ega mängureegleid. Meie setid on pandud kokku rütmide ja poliitika, luupimise ja trotsi, lõbu ja uudishimuga eksperimenteerimise vaimus, lisaks suurest soovist jagada armastust muusika vastu, mida naudime. Iga kord puldi taga on nagu esimene kord!
James Lorién MacDonald "I Got Online and Went Mad"
See teos on osa kestvast dekonstrueeritud püstijalakomöödia projektist. Enamik nalju on nagu vorst: kui peab seletama, kuidas see valmib, kaob kõigil hea tuju ja nad lähevad ära, ent mulle meeldib võtta osadeks naerutagused protsessid ja need kõigile vaatamiseks välja panna. „I Got Online and Went Mad“ on uus teos, mis käsitleb pilkamist ja vabastamist, äpusid ja kunne, neid, kes on woke ja neid, kellel näpud põhjas, ja seda, miks me laseme end endiselt sotsiaalmeedial piinata. Sellal kui nähtamatud tegutsejad kasumit saavad, anname oma hirmud, alanduse ja valu neile tasuta kätte ja võistleme viieteistkümne millisekundi kuulsuse nimel üürikeses päevakommentaaris.
„Minu loomingus on piiride peal tegutsemine alati olnud keskne. Ma olen poolsoomlane ja elan kultuuride vahel. Olen transsooline ja nii elan samuti kultuuride vahel. Mu looming põrkab ringi vastuvõetavate žanrite vahel, olles kord püstijalakomöödia jaoks „liiga kunstipärane“, kord kunsti jaoks „liiga rahvalik“. Minu hinnangul teenib suurem osa neid eristusi – rahvus, sugu, žanr – infrastruktuure, mis kerkisid nende majutamiseks. Kuid infrastruktuuride vahel tegutsedes peab hääl pidevalt nende kahe vahel tõlkima. Esinemistes tunnen huvi selle vastu, kuidas kontekst ja sotsiaalsed sidemed annavad naljale mitte ainult sisu, vaid ka tähenduse.“
James Lórien MacDonald kasvas üles Londonis Ontario osariigis ja omandas Toronto Ülikoolis bakalaureusekraadi teatri ja inglise kirjanduse alal. Ta elab praegu Helsingis ja töötab peamiselt püstijalakoomikuna ning on tegev Live Artis ja Nordic Larpis. Teda paelub läbivalt kehastumine, kestus, ühiskondlike normide õõnestamine, huumor ja trollimine. 2014. aastal hakkas ta meditsiiniliselt sugu vahetama ja oli esimene transsooline koomik Soomes. Ta korraldab ja kureerib selliseid etendusi nagu Feminist Comedy Night, draglesque ja queer varietee-etendus „Punch Up! – resistance and glitter“, ja queer-salongi „Attic Underground“.
MajorDanger
MajorDanger on mittebinaarne, eesti dräg artist ja aktivist, kes avastab sugu läbi poliitilise, humoori- ja šarmispektri. Ta on esinenud nii Eestis kui Lätis ning kuulub Latvian Drag King kollektiivi. MajorDanger toob oma poliitilise patriarhaati purustava etteaste šarmikalt NU Performance Festivali lavalaudadele.
Querelle "I Need My Nails Done" (2020)
Terroristliku drag-püstijalaetenduse ajal kutsutakse publikut panema Querelle’i sõrmedele kunstküüsi ja kuulama (või jagama) vihast ajendatud lugusid küsimustest, mis puudutavad LGBTQ+ kogukonda. Querelle on teinud terroristlikke drag-DJ etendusi ja võidelnud igava heteronormatiivse ühiskonna vastu alates aastast 2016.
Edvinas Grinkevičius on kuraator, kunstnik ja aktivist, kes elab praegu Kaunases. Ta on töötanud alates 2017. aastast kuraatorina Kaunase Kunstnike maja residentuuriprogrammi juures. Alates 2016. aastast on Grinkevičius olnud vastandkultuuriliikumise WE ARE PROPAGANDA üks algataja ja kaaskuraator, aga ka aktiivne liige sotsiaalkeskuses Emma, mis on vasakpoolse poliitilise mõtlemise ja alternatiivse kultuuri ruum. Samal aastal algasid terroristlikud drag-DJ esinemised Querelle’i nime all. Tema lai looming koosneb kuraatori- ja kunstitegevusest, mida kõike seob huvi vasakpoolsete ja queer-ideede ning praktika vastu, mille eesmärk on pakkuda transformatsioonipotentsiaaliga loomepraktikat, eriti institutsionaalsetes struktuurides.