Koreograaf Pia Lindy
Video ja montaaž: Teemu Mäki
Filmi värvitöötlus: Jarmo Kiuru
Helikujundaja Ville Katajala
Valguskujundaja Anton Verho
Produtsent Annu Kemppainen
Kaasprodutsent MTÜ Vaba Vorm
Laval Maru Hietala, Annu Kemppainen, Valto Kuuluvainen, Jamie MacDonald, Lexie Matheson, Aro Mielonen, Venni Rechardt, Jennah Vainio
Dokumentaalteatrilavastus "Muutujad" ("Transformations") uuendab maskuliinsuse mõistet. Samaaegselt uurib lavastus ka naiselikkust, sugude mitmesust ja seda, kes määrab soo ja mis sellise määramisega kaasneb. Lavastuses lähenetakse teemale läbi stand-upi, intervjuude, tantsu- ja sõnateatri.
Laval on 5 inimest, kellest igaühel on oma lugu ja kogemus seoses nende soo defineerimisega. Nende seas on nii soovahetajaid kui ka neid, kes ei soovi üldse oma sugu määratleda. Sealjuures on etenduse läbiviijaks Helsingis tegutsev stand-up koomik Jamie MacDonald. Jamie on Kanada päritoluga transsooline mees, kes etenduse vältel kõige põhjalikumalt oma soovahetamise loo avab.
"Inimesed ja ühiskonnad toimivad suuresti soomääratluste baasil. Minu meelest on naiseks või meheks või kellekski kolmandaks olemise küsimus iga üksikisiku igapäevaelus ülioluline. Mõned kohandavad end määratud soorollidele, teised aga tõstavad mässu, taasloovad ennast ning tekitavad sellega endale uusi võimalusi." - lavastaja Teemu Mäki
Kaks tekstilõiget lavastusest:
"Umbes iga 500. ameeriklane on transinimene. Neid ei ole järelikult väga palju, kuid teisest küljest tähendab see, et ainuüksi USA-s on transinimesi rohkem, kui Helsingis elanikke. Euroopas elab umbkaudu poolteist miljonit transinimest.
Soomes soovivad oma sugu vahetada igal aastal 400 inimest. Kuigi need protsessid lähevad edukalt, ei kohelda transinimesi üldjuhul hästi. Neid alavääristatakse, diskrimineeritakse, väärkoheldakse ja tapetakse tihedamini kui keskmiseid inimesi. Ka enesetappude arv on transinimestel väga kõrge.
Transinimese elu võib olla raske, kuid uurimuste kohaselt soovahetusprotsessi hiljem ei kahetseta. Protseduurid võivad olla keerulised ja tulemused varieeruvad, kuid 90% protsessi läbinutest on tulemustega rahul."
-
"Kui meil peaks õnneks minema, siis transinimestest võiks saada julgustav eeskuju sellest, et inimesel on vabadus muutuda selliseks nagu ta ise soovib. Keegi ei pea leppima sellega, milline ta on. Keegi ei pea olema stressis, et otsida oma kujutletavat, tõelist minapilti, kui ta seda ise ei taha. Inimene saab ise ennast luua."
Etendused on soome ja inglise keeles koos eestikeelsete subtiitritega.
Etendus kestab 2 tundi ja 30 minutit.