Näidenditelaenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.
Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!
Kasuta sisselogimiseks parooli
See the latest info of Estonian theatre
Tõlkija: Erni Kask
Kunstnik ja valguskunstnik: Kristjan Suits
Kostüümikunstnik: Neoon Must
Muusika: Heinrich Christensen, Nils P. Munk, Jonas Munk Hansen ja Rikke Bilde
Laulusõnad tõlkinud: MC Lord
Muusikaline kujundus: Kaarel Kuusk
Koreograaf: Evelyn Uisk
Mängivad: Adeele Sepp või Piret Krumm, Rait Õunapuu
Noortelavastus "Moraal", žanrimääratlusega musical lecture, heidab humoorika pilgu teismeliste ajusagarate vahele, püüdes aru saada, milline on siis ikkagi see “päris teismeline”? Skandinaavias suure menuga mängitud muusikal jõuab esmakordselt Eesti publiku ette.
Laval on kaks näitlejat, kes toovad vaatajateni üle 30 erineva tegelaskuju – Adeele Sepp ja Rait Õunapuu. Muusikaliselt toetab neid ansamblist KaliBriis ning vonKuusk tuntud muusik ja helilooja Kaarel Kuusk. Provokatiivse noortemuusikali laulusõnad on eesti keelde tõlkinud tuntud Eesti räppar MC Lord ehk Mart Rauba.
„Moraali“ autor taanlane Heinrich Christensen on öelnud, et idee teha noortele muusikal, sai alguse murest noorte moraalse allakäigu pärast. „Kui ma kuulen, et noorte jaoks on mõistlik vahetuskaup seks burgeri vastu, saan vaid öelda, et see on murettekitav märk, kuivõrd puudulikud on noorte teadmised üldinimlike väärtuste osas,“ selgitas Christensen. Nõnda soovis ta pühendada ühe veniva ja provotseeriva moraalijutluse noortele, kes vilistavad valjuhäälselt traditsioonidele ning tavapärasele käitumisele ja tegelevad ainult iseendaga ja enese eksponeerimisega. Näidend jagab kirglikke ja provotseerivaid teatraalseid jalahoope noortele, kes on täiskasvanutest eeskujude puudumisel läinud kõlbelise isevoolu teed. „Tänapäeva noored on mega-fucked,“ on tõdenud Heinrich Christensen.
Tegelik probleem on aga hoopis milleski muus. Christenseni arvates on noorte moraalivastasus tingitud sellest, et teismelistest on saanud paljude täiskasvanute rollimudel. Uus ühiskondlik fenomen on lapstäiskasvanud ehk „kidult“ – keskeas inimesed, kes vaimustuvad samadest kaubamärkidest nagu teismelised, kuulavad sama muusikat nagu teismelised ja võtavad oma elu ja tegude eest sama vähe vastutust kui teismelised. Sellise arengu tulemusena on noored jäänud ilma oma moraalsetest eeskujudest. „Elame ühiskonnas, mis seab esikohale noorte elustiili ja moraali. Peaks ju olema täpselt vastupidi,” ütleb Heinrich Christensen.
Lavastus esietendub Viljandi Lennukitehases, mis on arenenud õhinapõhisest linnanoorte kogunemiskohast funktsionaalseks tänavakultuurikeskuseks, kus on omavahel põimunud nii ekstreemspordi sisehall, noortekeskus, bändiruumid kui ka noorte kunstnike laboratoorium-ateljeed.
Lavastus „Moraal“ pole soovitatav alla 14aastastele vaatajatele.
RIKKE: Meil on õigus olla teismelised! See on alati niimoodi olnud!
NILS: Ei, ei ole.
RIKKE: Õigus olla teismeline ei ole ära toodud inimõiguste konventsioonis. Vaadake ajalugu. Sellist nähtust nagu “teismelised” pole kunagi olemas olnud. Kõigepealt olid sa laps ja siis korraga mees. Või naine.
NILS: Täna te kuulete seitset lugu seitsmest surmapatust. Surmapatt on patt ja patt on nii patune värk, et seda andeks ei anta. Näiteks rulaga kõnniteel sõitmine ei ole …
RIKKE: … surmapatt.
NILS: Selle saab andeks. Samas kui toidu, riiete, narkootikumide liigtarbimine...
RIKKE: … on andestamatu surmapatt!
NILS: Ja surmavalt patune liigtarbija saab peaaegu alati …
RIKKE: Varem või hiljem! Karmilt! Karistada!
NILS: Olgem ausad. Nende surmapattude seas ei leidu mitte ühtegi, milles te süüdi poleks. Ja nagu te just äsja kuulsite - te saate karistada. Ja seda me teile ei soovi. Sest me armastame teid.
RIKKE: Me armastame teid!
NILS: We love ya, we love ya, we freekin’, fuckin’ love ya.
Vaata lavastust tutvustavat videot!
Jälgi „Moraali“ lavastuse sündi Instagramis: #seepolesulmingilutsukevade.