Dramaturg Karl Koppelmaa
Kunstnikud Karoliina Kull, Johannes Valdma
Valguskunstnik Martin Koldits
Koreograaf Maria Uppin
Osades Jürgen Gansen, Bert Raudsep, Risto Vaidla, Lauli Otsar, Kristjan Sarv, Maria Uppin
Ökoloogilise katastroofi käes vaevlevas maailmas rändavad eesti mees ja eesti naine Indiasse joogaõpingutele, et leida üles sisemine vaikus, kõrgem mina ja sügav rahu, ent kõik läheb hoopis teisiti, kui esialgu plaaniti.
"Minu India" põhineb reaalsetel 2016. aasta detsembris ja 2017. aasta jaanuaris toimunud sündmustel, mida olen kirjeldanud oma "India päevikutes" ja mille põhjal prantsusepärase pseudonüümi taha peituv Christian Charles de Filou on kirjutanud näidendi "Minu India ehk Mahesh, Mahesh", mis on meie lavastuse aluseks. Lugusid oli reisil palju, aga olulise muutuse reisi kulgu ning esialgsetesse plaanidesse, tõi sisse minu ja joogaõpetaja Maheshi vaheline hõõrumine, mis päädis suure konflikti, minu joogakoolist väljaheitmise ja kolm nädalat kestva hulkurieluga palavas Keralas, saatjateks päike, süümepiinad, hindud ja unenäoline tunne, justkui oleksin sattunud Holden Caulfield’ina Salingeri romaani "Kuristik rukkis" mõttelisse järge, mille seekordsed sündmused hargnevad põrgulikult palavas Indias.
Nagu igas korralikus näitemängus, sekkuvad ka meil sündmuste käiku üleloomulikud olendid, kes peategelaste käike ja otsuseid mõjutavad. Ikka selleks, et inimene õpiks. Õpiks oma vigadest. Karmakool. India jumalused Nandi, Shiva, Parvati ja Kali on kohal, nagu ka deemonid, kes kas jälgivad inimeste käike ja keerdkäike, või vajadusel sekkuvad inimeste toimetustesse, neid siis juhtides või takistades. Vastavalt sellele, kuidas Brahma, kõiksus, ette on näinud.
Põhiteemadena kerkivad esile kolm. Esiteks konflikt õpetaja ja õpilase vahel. Millal astub õpetaja üle piiri? Millal õpilane? Millal üldse piir ületatakse? Mis on piir? Mis teeb õpetajast õpetaja? Millal oma viga tunnistada? Mis juhtub, kui rollid segi lähevad?
Teise teemana tuleb sisse jooga, täpsemalt K. Patthabi Jois’i välja töötatud Ashtanga-Vinyasa süsteem oma filosoofia ja harjutustega. Mis on jooga kaheksa astet.? Mis on võidukalt tõusev hingamine? Vahele filosoofilised mõtisklused ja mõistulood.
Kolmas oluline rõhupunkt lavastuses on maakera õgiv õkoloogiline katastroof, mille foonil vaimsete teemadega tegelemine tundub täiesti mõttetu eskapismina, isegi ebaõiglase hoolimatusena. Mis mõttes keegi istub ja Krishnale või Patanjalile mantrat laulab, kui ta majaümbrus, ta tänav, ta rannad ja pargid on täis prügi ning prahti? Jumalaid võib kiita ja nende poole palves pöörduda, ent koristama peab ikka inimene ise. Selle koha pealt ükski jumal abistada ei saa. Ise oleme oma sinise planeedi aednikud. Loodus, emake maa ja tema hoidmise ning kaitsmise teema on hetkel ülioluline nii globaalselt kui ka lokaalselt, Eesti kontekstis. Arvestades sellega, et suur raha on ka siin oma tempe tegemas, üritades metsatööstuste näol solkida tööstusjääkidega meie jõgesid, õgida lühiaegse majandusliku kasumi nimel meie põlislaasi ja reostada illusoorse majanduskasvu egiidi all meie põhjavett, peaks loodus ja selle hoidmine olema praegu maailmas teema number üks. Paraku ta pole seda. Täna on Indiale katastroof lähemal, kui Eestile, aga maakera on ümmargune. Ökoloogilist mõtlemist tuleb alustada kohe, praegu, nüüd, täna. Hoia loodust ja loodus hoiab sind. Hävita loodust ja lämbud.
Lavastus tuleb vaatamata oma tõsistele teemadele värvideküllane ja pöörane komöödia, mille helipilti kaunistavad ookeanimüha ning india muusika ja loomulikult ei puudu india-teemale kohased fantastilised tantsunumbrid.
Lavastus on planeeritud kahes vaatuses, pikkusega 2h.
Kristjan Sarv,
lavastaja
Pääsme hind on annetuspõhine (alates 15 eurost) ning neid saab lunastada enne etendust kohapealt. Õpilastele ja tudengitele kehtib õpilaspileti alusel soodustus (8 eurot).
Broneerimine aadressil: teaterkelm@gmail.com