Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

Louis XIV – kuningas Päike

Autor:
Sander Mölder, Teet Kask, Timo Steiner, Tõnu Õnnepalu
Lavastaja:
Teet Kask
Esietendus:
19. novembril 2021 Rahvusooperis Estonia
lavastus-pic
Muusikajuht Arvo Volmer
Dirigendid Lauri Sirp, Jaan Ots
Lavastaja ja koreograaf Teet Kask
Heliloojad Timo Steiner, Sander Mölder
Libretist Tõnu Õnnepalu
Dekoratsiooni- ja videokunstnikud Ülar Mark, Taavi Varm
Kostüümikunstnik Kristjan Steinberg
Valguskunstnik Margus Vaigur

Inspiratsioon:

"Ma olen tulnud siia, et anda teile edasi oma soovid! Minu kantsler räägib ülejäänust." Nõnda kõlab ajalookõrvus enesekindel 4-aastase Louis XIV lapsehääl, kes peagi Kuningas-Päiksena monarhilise Euroopa ajalooballetis keskset rolli tantsib.
Kui inimese elu võrrelda tantsuga, siis elutants sobib Louis XIV elu iseloomustamiseks vägagi hästi. Ballett on olnud Louis õukonnas sära ja jõukuse sümboliks. Ta on ise tantsinud ligi 80 balletirolli, olnud balletikunsti ja laiemalt kunstide helde toetaja … Ballett on Louis'le daamidega suhtlemise salakeeleks.
Mälestuslõuend Louis'st ei sisalda ainult säravaid toone ja õnne. Palju on ka viha, isekust, kannatust, tüdimust, jõuetust … Järgnevatele saab tühi riigikassa, rahutu rahvas ja vaakuv kuningavõim. Ja sellegipoolest on tegu ühe peene lõuendiga.

Tõnu Õnnepalu: "Kuningas on muinasjututegelane, ka päriselt elav ja valitsev kuningas. Louis XIV oli suur kuningas. Aga sündis ikka imikuna ja sai lapsepõlves tunda nii ebakindlust kui hirmu: ajad olid segased. Noore mehena otsustas ta asja muuta, lõi Riigi – midagi seninägematut. Kõikvõimsa Riigi, mis ei pea olema ainult kardetav, vaid ka imeteldav. Riigi oleme temalt pärinud, nagu ka Versailles' lossi ja aiad. Ning balleti. Tantski oli kuninga hiilguse näitamise vahend. Riik on teater. Võim on teater. Aga teater on kaduv kunst, etendus peab algama iga päev uuesti, nagu päike peab tõusma, et jälle tuleks päev. Kavalad õukondlased, kes mõistsid, et nüüdsest on kõik otsad Kuninga käes, andsid talle tõsimeeli selle nime: Roi-Soleil, Kuningas Päike."