Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

Kajakas

Teater:
Autor:
Anton Tšehhov
Lavastaja:
Artjom Nasõbulin
Esietendus:
Esietendus 19. septembril 2010 Vene teatri väikeses saalis

Kunstnik: Jevgenia Demidenko
Osades: T. Manevskaja, N. Dõmtšenko, A. Sinjakovitš, O. Rogatšjov, J. Žilin, S. Tšerkassov, V. Malõškin, J. Tarassenko, A. Kutšmezov jt.

Unistused, armastus ja naer läbi pisarate
A. Tšehhovi näidendi „Kajakas“ esietendus, mis toimus 1896. aastal Peterburis, läks teatriajalukku kui ennekuulmatu läbikukkumine, näidendist ei saadud aru. Ent kahe aasta pärast toodi lavastus lavale Moskvas ja sellestsamast „Kajakast“ sai Tšehhovi peaaegu et kõige suurem õnnestumine. Lavastuse „Kajakas“ lavastaja Vene teatris – Artjom Nasõbulin – on pärit Moskvast. Ning tema arvates on „Kajakas“ tänasel päeval meie kaasaegsetele enneolematult lähedane.

Tšehhov ise määratles näidendi žanri „komöödiana“. Tšehhovi näidendite hämmastav huumoritaju tuleneb tema tegelaskujude inimlikkusest, nende puudustest ja nõrkustest, inimloomuse kontrastidest, mis on ühte koondatud. „Kajaka“ tegelaskujud on äratuntavad: despootlik ema, tema täiskasvanud, kuid sisemiselt infantiilne poeg, moodne kirjanik, kes on sunnitud end kohandama selle järgi, kellel on rohkem raha, kavalavõitu arst, kes ei ravi mitte kedagi… Seejuures ei loeta näidendis moraali. Näidata nukrat läbi koomilise prisma, leida see peen piir, kust alates tragöödia muutub farsiks ja farss tragöödiaks, kutsuda esile naeru läbi pisarate – selle poole püüdleb nii lavastaja kui näitlejad, kes lavastuses mängivad. Näiden on läbi imbunud kõigist huumori-ja irooniavarjunditest, mistõttu traagiline järelmaitse ei ole rusuv, vaid paneb vaataja mõtlema. Kuidas leida kompromiss tänaste elutingimustega? Kumb valida: raha või lemmiktegevus, looming või rutiin? Kuidas leppida tegelikkusega ja hoida alles siirust meie küünilisel ajastul, seejuures „katki minemata“? Vastus on lihtne – tuleb naeratada ja endasse uskuda.

A.Tšehhovi "Kajakas" on Vene teatri teine lavastus, mis on sündinud projekti „Tühi ruum“ raames, kus lavastuse kese pole esile toodud väliste atribuutide abil, vaid kolme osapoole – lavastaja, näitlejate ja vaataja – vastastikusel koosmõju tulemusel.

Vene teatris etendub "Kajakas" väikeses saalis, kus vaatajad asuvad praktiliselt etenduse sees, keset tegevuspaika.