Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

Islandi kell

Autor:
Halldór Kiljan Laxness
Lavastaja:
Esietendus:
Esietendus 10. augustil 2012 suures saalis
lavastus-pic

Kunstnik Riina Degtjarenko
Helilooja Liisa Hirsch
Tõlkinud Askur Alas

Osades Jan Uuspõld, Indrek Sammul, Tõnu Oja, Hilje Murel, Taavi Teplenkov, Guido Kangur, Tõnu Kark, Maria Klenskaja, Laine Mägi, Mait Malmsten, Tiit Sukk, Hendrik Toompere jr jr,  Kaie Mihkelson, Piret Krumm.

„Islandi kell“ põhineb Nobeli preemia laureaadi Laxnessi (1902–1998) samanimelisel romaanil, mis kauges saareriigis on erakordselt populaarne. Küllap seepärast, et teos räägib kõigest inimlikust: sügavatest tunnetest, inimeseks jäämisest, eneseohverdusest ja unistustest, ent ka hingelisest pehkimisest, alatusest, kõrkusest ja piiratusest. Kõike seda nii traagilises kui ka koomilises võtmes. Laxness on pöördunud oma rahva juurte juurde, kasutanud islandi saagade stiili ja ajaloolisi sündmusi ning prototüüpe 17. sajandi lõpus ja 18. sajandi alguseses.

„Islandi kellas“ on kolm peakangelast: talumees Jón Hreggvidsson, Snæfríður Íslandssól (tõlkes: Ilus kui lumi, Islandi päike) ja arhivaar Arnas Arnæus. Jóni kuju põhineb ühe talumehe autentsetel kirjadel, kes pidas eluaegset võitlust oma õigeksmõistmise nimel. Arnase prototüübiks oli aga Taani kuninga arhivaar Árni Magnússon, kes kogus ja säilitas muistseid saagakäsikirju – ja tegi seda islandlaste jaoks kõige raskematel rõhumise ja vaesuse aastatel!

Kuid „Islandi kell“ on ka eepiline jutustus väikese rahva võitlusest enese säilitamise nimel ajal, mil kõik tundub kokku varisevat.

Romaani ja dramatiseeringu tõlkija Askur Alas: „Siin on peidus nii ajalooline romaan, traagiline armastuslugu kui ka pinget kruviv, ent samas humoorikas põnevusjutt. Kuid üks on kindel: siin on lugu islandi rahva – ning võib-olla kõigi väikerahvaste – iseseisvusest, algul selle masendavast kadumisest, siis taastamise lootusekiirest, väärtuste otsimisest rahva südamest ja juurtest. Ehk just seetõttu võib „Islandi kell“ olla eestlastele eriti oluline.“