Lavastaja juhendab Raivo Trass.
Loevad Hilje Murel, Maria Klenskaja, Merle Palmiste, Tõnu Kark, Veljo Reinik (külalisena), Andres Ots (külalisena).
Eesti Teatri Agentuuri 2015. aasta näidendivõistluse võidutöö „Tark mees taskus" käsitleb sotsiaalselt tundlikke teemasid eluterve huumoriga. Piret Saul-Gorodilov on Eesti Draamatetri vaatajale tuttav kui üks 2014. a suvelavastuse „Laul, mis jääb“ autoritest (koos Liis Aedmaa, Jan Rahmani ja Merle Karusooga).
Näidendivõistluse žürii esinaise Siret Paju sõnul oli tänavune näidendivõistlus väga saagirohke ja mitte ainult laekunud lehekülgede arvu, vaid ka sisukate ideede poolest. „Kui eelnevatel aastatel on välja toodud, et autorite tehnilised oskused on nõrgad, siis meie žürii täheldas, et autorid valdavad näidendi žanri väga hästi,“ kinnitas Paju. Võidutöödes domineerisid tõsised teemad, aga nende käsitlus oli helge ja teatraalselt huvitav.
Piret Saul-Gorodilov, palju õnne näidendivõistluse esimese preemia puhul! Eesti Draamateatri publik tunneb teid 2014. a suvelavastuse „Laul, mis jääb“ ühe autorina (koos Liis Aedmaa, Jan Rahmani ja Merle Karusooga). Milline on teie senine tee näitekirjanduses?
Käesolev aasta on minu kui näitekirjaniku jaoks olnud erakordselt edukas. Võiks öelda, et alles nüüd julgen ennast näitekirjanikuks nimetada. Aasta varem koostöös noore lavastaja-näitleja Jaanika Tammaruga valminud lavastus "Tanknaine" sai järje - "Laevatüdruk". "Tanknaine" on tänaseks lavale jõudnud ka inglise keeles. Lavastused on teatri Must Kast repertuaaris.
Suvel mängiti Viimsis vabaõhulavastust "Mereplekid". Harrastajate kõrval tegid kaasa Ene Järvis ja Külli Reinumägi, lavastaja oli Eva Kalbus, muusika kirjutas Jarek Kasar. Näidend rääkis salapiirituseveost rannakülades eelmisel sajandil, väikese tvistiga tänapäeva.
Oma kirjutamistee alguses sai paberile pandud paar näidendit kohaliku näiteringi jaoks. Sel aastal sai see harrastustrupp kümneaastaseks ning sümboolselt telliti minult juubelinäidend. Lavastaja Marika Vernik (Merle Karusoo kunagine õpilane) pälvis näidendi "Jaanalinnujaht" lavastamise eest Külateatrite festivalil lavastajapreemia.
Näidendivõistluse esimene koht oli minu jaoks tõeliselt ootamatu, kuna olen varem samal võistlusel osalenud viiel eelneval korral, kokku seitsme näidendiga ning väljavalituks osutusin alles nüüd, kui alles viimasel hetkel otsustasin osaleda.
Kuidas sündis „Tark mees taskus“, kas selles on ka omaeluloolisi motiive?
Näidend "Tark mees taskus" on küllaltki isiklik. Õnneks olen tänu Drakadeemia koolitustele ning teatavale kirjutamiskogemusele aru saanud, kust lähevad piirid ja mida üldse tasub teistele inimestele vaatamiseks välja pakkuda. Küll aga on selles näidendis kaks (minu lemmik)tegelast oma nimedega. Ka nende puhul ei muutunud ma dokumentaalseks, vaid püüdsin nende koomikat ja traagikat delikaatselt doseerida.
Millest näidendivõistluse võidunäidend „Tark mees taskus“ räägib?
Minu jaoks räägib näidend sellest, kuidas välised vahendid võivad mõjutada inimeste suhtumist, aga räägib ka hakkamasaamisest, ühtehoidmisest ja armastusest. Hästi armas ja julgustav oli žürii arvamus, et „võidutöös on käsitletud sotsiaalselt tundlikke teemasid eluterve huumoriga ning tegemist on dramaturgiliselt väga tugeva tekstiga“.
Küsis Ene Paaver.