Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

Eesti Ballaadid

Autor:
Veljo Tormis
Lavastaja:
Peeter Jalakas
Esietendus:
Esietendus 18. augustil 2004 Kuusalu vallas Soorinna külas endises kolhoosi heinaküünis.
lavastus-pic

Muusikajuht ja dirigent Tõnu Kaljuste
Kostüümikunstnik Reet Ulfsak
Graafiline disain Arbo Tammiksaar

Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Tallinna Kammerorkester

Osades: Liina Vahtrik, Mari Abel, Taavi Eelmaa, Erki Laur, Juhan Ulfsak, Aki Suzuki, Tiina Mölder, Triin Lilleorg, Kärt Tõnisson, Helen Reitsnik, Kristel Elling, Janek Joost jt.

Suurteose aluseks on jutustavad eesti regilaulud eesti mitmest kandist: "Tütarde tapja" Rõuge, "Karske neiu" Kolga-Jaani, "Eksinud neiu" Kadrina, "Mehetapja" Pöide, "Kuldnaine" Kuusalu kihelkonnast, "Naisetapja" ja "Kalmuneiu" Setomaalt.

Loo on koostanud Lea Tormis, tekstid seadnud folklorist Ülo Tedre.

VELJO TORMIS: Tänasele mõeldes ei huvitanud mind mitte niivõrd ballaadide ränk ja verine sündmustik, kui see inimlik hingeline seisund, emotsionaalne ja eetiline hinnang sündmustele, mis lauludes peitub. Neis on mingi ürgne moraali- ja eluväärtuste koodeks, mis kehtib siiani. Süü- ja vastutustunne, inimese vahekorrad teise inimese, looduse ja kõiksusega. Need asjad peaksid, peale üldise tähenduse, puudutama igaüht meist isiklikult. Et sellele vihjata, kasutan "Kalmuneius" setumurdelist vormi sõnast 'veli' (vend), mis langeb kokku mu enda nimega. Eluring peab edasi kestma. Need lood võivad korduda ikka ja jälle, igal ajal omal kujul.

PEETER JALAKAS: Lavastus on üks omamoodi interpreteering Tormise tükist - selline verine, mullane, tuline ja vesine lugu, mis näitab meie pärimuse kaudu avalduvat loomust üpris harjumatu nurga alt. Püüame nende iidvanade lauludega lugupidavalt ümber käia ja loodame nende väele mitte alla jääda. Selleks oleme abi otsinud näiteks ka jaapani kultuurist - kaaskoreograaf ja tantsuõpetaja on väärika butoh-taustaga Aki Suzuki. Tegemist on meie mahukaima ettevõtmisega sel aastal.

Etenduse kestus 1h 45