Lavastuskonsultant Aare Toikka
Muusikalised kujundajad Tanel Ruben, Ago Soots
Lavakunstnik Eva Vellesaar-Mälk
Valguskunstnik Triin Hook
Kostüümikunstnik Reet Velberg
Flamencotantsude konsultant Lehti Kostabi
Lavastuses kasutatud tantsude autorid Lehti Kostabi, Anna Palmio ja Mari-Liis Velberg
Laval Ago Soots, Mari-Liis Velberg ja muusik Tanel Ruben
Tantsuline pihtimus naise silmade kaudu
Mérimée on tsiteerinud Palladas´t 1845. aastal:
Sappi on täis iga naine
ja hea on ta vaid kahel viisil:
esmalt voodis ja veel,
kui lamab mulla all ta.
Carmen küsib 2016. aastal: "Ma olen metsik ja arusaamatu, nii kaua kuni Sa otsustad, et olen metsik ja arusaamatu. Kas Sa oled mu ärataja või mu tapja?"
Tantsulavastus "Carmeni avaldamata kirjad"tõukub Prosper Mérimée teosest "Carmen", mis on kirjutatud mehe silmade läbi 19. sajandil.
Lavastaja ütleb: "Minu meelest oli oluline rääkida see lugu ka naise vaatepunktist võetuna. Kirjade, tantsude ja muusika põimingus saab pihitud üks lugu, nagu Naine seda näeb - mida ta tegelikult on tundnud ja kogenud.
Olla erinev, olla julge, pole alati lihtne. Eriti kui su käitumine ei tundu tüüpiline ja ei mahu raamidesse. Carmeni tegelaskujuga seostuvad inimestele elu olulisimad põhiväärtused - vabadus, armastus, iseendaks jäämine ja väärikus. Carmenis on olemas kõik naise arhetüübid - tüdruk, kuninganna, perenaine ja armastaja. Meie lavaloos kohtuvadki mitte niivõrd Carmen ja Jose vaid Naine ja Mees.
Oma "Carmeni kirjade" uurimusteekonnal oleme küsinud mitmeid küsimusi: Mis on kaalul, kui koos on hunt ja koer? Kas tõeline armastus peabki lõppema millegi surmaga või ei tohi lasta sellel nii kaugele minna? Kas saatus või inimesetahe onsee, mis loeb?
Lood on nagu rituaalid, mida on vaja jagada, et puhastuda, et uued lood saaksid meie ellu tulla. Tõde on terapeutiline ning Eesti naised võiksid aina julgemalt jagada oma lugusid - see on ka üks põhjuseid, miks "Carmeni avaldamata kirjad" on sündinud. Kui midagi üleni kogeda ja väljendada, siis võid Sa sealt leida sõnumi, oma väe. Kirjad on vaid üks võimalus otsida tõde.
See lavastus on küll koreograafia eriala bakalaureusetöö, kuid idee ja uurimus selle loomiseks sai alguse juba mitu aastat tagasi. Ühel päeval,lugedes "Carmenit",see mind enam lahti ei lasknud ja nõudis väljendamist.
2012. aastal käisin Hispaanias Granadas ka Carmeni radadel, et otsida loo sõnumit ja kogeda sealset flamencokultuuri. Rikastavad loomingulised vestlused ja dramaturgia arendamine koostöös Aare Toikkaga, tantsude taastamine koos Lehti Kostabiga, koostöö näitleja, muusiku ja teiste kunstnikega on olnud omamoodi palverännak."
Tänu: Heili Einasto, Renee Nõmmik, Tatjana Romanova, Katariina Ratasepp, Inga Vares, Kati Kivitar, Mari Mägi, Sille Kapper, Anu Purre.
Lavastus on Mari-Liis Velbergi TLÜ koreograafia eriala bakalaureusetöö.
LISAVÕIMALUS!
Etenduse vaatamise järgselt saab kutsuda ka uut noortele ja täiskasvanutele mõeldud hariduslikku töötuba "LUGU LIIKUMISES JA RÜTMIS". Kestus on 1,5 tundi. Töötuba on tasuline. Lisainfo: mariliis@vatteater.ee.
Lavastuse loomisel kasutasime tantse (flamenco ja kaasaegne tants), trummide ja kitarrimuusikat ning tekste. Töötoa läbiviijad Tanel Ruben ja Mari-Liis Velberg räägivad lavastuse „Carmeni avaldamata kirjad” loomise protsessist ja toovad näiteid, kuidas nad on seal rütme kasutanud. Kuna tegemist on teatraalse töötoaga, algab kohtumine ühe lavastuses olnud tantsu esitamisega. Järgmisena katsetatakse koos osalejatega erinevaid rütme ning jagatakse kogemusi milliseid mõtteid, tundeid ja lugusid saab nt väljendada tants/liigutus. Koos osalejatega tehakse töötoas lihtsamaid liikumiseharjutusi ja räägitakse nende abil erinevaid lugusid. Töötuba annab ideaalse võimaluse tõusta toolilt ja end aktiivselt ning loominguliselt väljendada nii individuaalselt kui grupis.
Tanel Ruben: Töötuba julgustab noortel looma mistahes lugusid ja lavalisi situatsioone, kasutades selleks teksti, liikumist või lihtsat rütmi.
Mari-Liis Velberg: Tants ja teater on suurepärased ja vabastavad meediumid, mille kaudu ennast väljendada. Töötuba pakub lihtsa ja haarava maitse liikumisest ja rütmidest.
Näitena pakume aimdust just flamencost. Edasistes jätkutöötubades saab minna mitmes suunas süvitsi (nt saab keskenduda flamencole (nt ajalugu, põhitõed), sukelduda rütmika maailma (tempo, pulss, löögid, taktid jmt), uurida lähemalt lavastust „Carmeni avaldamata kirjad” (nt keskendudes lavastuses või novellis „Carmen” esinevatele karakteritele või teemadele) või panna end proovile tantsulises improvisatsioonis.