Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

Birgitta Festival 2016: Jevgeni Onegin

Autor:
Pjotr Tšaikovski
Lavastaja:
Aleksandr Anisimov
Esietendus:
Esietendus 31. mail 1986 Valgevene Riiklikus Ooperi- ja Balletiteatris
lavastus-pic
Pjotr Tšaikovski lüüriline ooper

Valgevene Riiklik Ooperi- ja Balletiteater
Lavastaja ja dirigent Aleksandr Anisimov
Lavastaja ja kunstiline juht Valeri Šišov
Uue redaktsiooni lavastaja Aleksandr Prohorenko
Kunstnik Dmitri Mohov 
Koormeister-lavastaja Nina Lomanovitš 
Koreograaf Aleksandra Tihomirova

„Muusika kohta ütlen ma teile, et kui üldse kunagi on kirjutanud muusikat, millest õhkub siirast vaimustust ja armastust algteose vastu, siis on see minu muusika „Oneginile”. Ma lausa sulasin ja värisesin väljendamatust naudingust, kui ma teda kirjutasin. Ja kui kuulaja tajub ka väikseimatki osa sellest, mida tundsin seda ooperit kirjutades mina, siis olen ma väga rahul ja rohkemat ma ei soovigi,” kirjutas Tšaikovski oma kuulsast teosest kunagi kirjas ühele sõbrale.

„Kannatavat egoisti” (nagu kirjeldas Oneginit 19. sajandi vene kirjanduse staarkriitik Belinski) tabab vaikse provintsitüdruku Tatjana tõeline armastus, kuid ta ei tunne seda ära. Ja pärast, nagu alati, on juba hilja. Puškini peateose tähendust vene kultuuris on võimatu üle hinnata. Õieti on see hindamatu nagu Shakespeare'i „Romeo ja Julia” inglastele, Goethe „Faust” sakslastele või Dante „Jumalik komöödia” itaallastele. Siin on kõike – tundeid, ühiskonnakriitikat, moraalifilosoofiatki.

Valgevene jääb tihti kahe silma vahele. Aga asjata! Minskis on tõeliselt kõrgetasemeline ooperi- ja balletiteater, mis kannab edasi vene traditsiooni parimaid külgi. Siinsed lavastused on väljapeetud, väärikad ja tõeliselt kaunid. Riikliku ooperi- ja balletiteatri kunstilise juhti Aleksandr Anisimovi dirigendi- ja lavastajakarjäär on viinud ta Iirimaale ja Koreasse, Berliini ja Houstonisse, Oslosse ja Amsterdami. Mõistagi on ta ka Venemaa teatripreemia „Kuldne Mask” laureaat. Kuidas teisiti! Minski „Jevgeni Onegin” on heades kunstilistes kätes.

Etenduse kestus 3 tundi ja 45 minutit koos kahe vaheajaga.