Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

AUGUSTI TANTSUFESTIVAL 2009: Transports exceptionnels

Lavastaja:
CIE. BEAU GESTE, DOMINIQUE BOIVIN
lavastus-pic

Prantsuse koreograafi Dominique Boivin'i lavastus "Transports Exceptionnels" on õrn armastusduett tantsijale ja ehituskopale. See raua ja liha kohtumine Maria Callase dramaatilise hääle saatel on teravmeelne pas de deux tantsutraditsiooni tõlgendus. Mänguline, kuid siiski mõnusalt kohmakas. Lavastuses "Transports Exceptionnels" leiab aset ootamatu lepitus hapra inimkeha ja hävitamatu masina vahel.

 

On see lapsepõlve soovunelm? On see äkki püüd end taas üles leida oma poisipõlveunistustes, pärast kõiki neid aastaid? Tänu hiiglaslikele mõõtmetele tekib masina ja tantsija keha vahele pinge, toimub ootamatu kohtumine, omamoodi raua ja liha duett.
Ehituskopa kopp on minu jaoks funktsionaalne ja dünaamiline partner, kuid see on ka nagu inimkäsi, mis haarab, tõukab eemale või meelitab.
Masina pöörlemine on pehme ja vaatemänguline. Masina liikumine omandab poeetilised mõõtmed: see on käsi, mis tõstab, kannab ja kaitseb. Kuigi masin on mu kujutlustes vahel kohmakas ja ebatäiuslik inimolend - nagu Boris Karloffi kuju Frankensteinis - siis üritan ma siiski leida ka seda, mis on temas imelist, nagu peadpööritavas loos Kaunitarist ja Koletisest.
Masin võib oma võimsuses, elegantsis ja ilus meenutada ka Heraklese töid nagu neid kujutab Fernand Leger oma maalitud industriaalmaailmades.
Ehituskopp ja tantsija? See on lüüriline ooperiaaria, mis võiks meenutada Romeo armuoodi oma Juliale.
Dominique Boivin

 

Dominique Boivin alustas tantsuga juba 6 aastaselt - algul tegeles akrobaatikaga, seejärel klassikalise tantsu õpingutega. Ta õppis Catherine Atlani ja hiljem Carolyn Carlsoni juures ning liitus tantsutrupiga GRCOP, mis resideerus Pariisi Ooperis. 1978. aastal sai tema esimene lavastus "Mille järgi sa janunesid?" Bagnolet tantsukonkursil huumoripreemia. 1979. aastal tegi ta Avignoni festivali jaoks soolo "Inimene-hobune", mis koosnes matemaatilise täpsusega komponeeritud pisiliigutustest. 1979. aasta detsembris sai ta stipendiumi õpinguteks New Yorgis, kus ta osales Merce Cunninghami, Douglas Dunni, Lucinda Childsi ja Meg Harperi juhitud kursustel. Seejärel kutsuti ta tagasi Prantsusmaale, liituma trupiga CNDC, mis resideerus Angersis ning mida sellal juhtis Alwin Nikolais. 1981 lõi ta sealse trupi liikmetega uue trupi Beau Geste, kuhu kuulusid Christine Graz, Isabelle Job, Marc Lawton, Agnès David, Christine Erbé et Philippe Priasso. Viimased kaks olid trupi püsiliikmed. 1980ndatel tegi ta lavastusi oma trupiga Beau Geste ("Vénus et les Toutous" 1982, "désir désir" 1983, "Strada Fox" 1984, "Princes de Paris" 1985...) ja teiste truppidega: Grand Magazin ("Strip-tease" 1985), Louis Ziegler ("Climat d'amour" 1988) ja Lolita ("Zoopsie Comedi" 1986). Koos Gérard Pessoni ja Caroline Gautierga tegid nad Rodolphe Töpfferi koomiksist lavastuse "Les Amours de Monsieur Vieux Bois" (1991). Samal aastal tegi ta oma koera Rita jaoks armastusduo "Belles de nuit". 1992 Lyon biennaali jaoks tegi ta lavastuse Bizet "Carmen'i" põhjal. 1997 tegi ta koreograafia Laurent Pelly lavastuse jaoks "Orphée aux Enfers", mida näidati Genfis ja Lyon'is, ning hiljem ka Lyoni Riikliku Ooperi jaoks "Pähklipureja" koreograafia (2001).

 

Cie.Beau Geste trupp loodi 1981 seitsme tantsija poolt, kes olid õppinud ameerika koreograafi Alwin Nikolaisi poolt juhitud Prantsusmaa Riiklikus Kaasaegse Tantsu Keskuses. Olles kunstiline kollektiiv, kus määravaks on erinevate esteetiliste vaatepunktide vahetus - iga tantsija on vaheldumisi nii koreograaf kui esitaja - on trupis Beau Geste ühis- ja üksiktööde kaudu arenenud välja ühine mõttelaad, mida toidavad selle liikmete eri laadi kunstilised suundumused. 1991. aastal sai trupi kunstiliseks juhiks Dominique Boivin. Christine Erbel ja Philippe Priassol on muud ülesanded, kuid töötatakse alati kolmekesi. Nende tööde olulisteks eesmärkideks on eeskätt säilitada tantsija isikupära ja liikumine, mis on omane just talle. Seepärast otsib trupp Beau Geste alati erinevaid esitusviise, tehes kord soolosid, kord kabareed, kord tantsulisi esseid, tuues nii esiplaanile trupi peamised huvialad: mitmekülgsuse, distantsi ja huumori.


Koreograafia: Dominique Boivin
Koreograafi assistent: Christine Erbé
Esitus: Philippe Priasso
Kopajuht: Eric Lamy
Valgus: Eric Lamy
Etenduse juht: Gisèle Greau
Etenduse toimumist Tallinnas Toetavad: Prantsuse Kultuurikeskus, CULTURESFRANCE, AS CRAMO, Multifix OÜ

http://www.ciebeaugeste.com/