Näidenditelaenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.
Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!
Kasuta sisselogimiseks parooli
See the latest info of Estonian theatre
Kuldse Maski laureaat, Krasnojarski Noorsooteatri peanäitejuht Roman Feodori lavastab Vene Teatris „Antigonet“, mis põhineb Sophoklese tragöödial ja Jean Anouilh’ samanimelisel näidendil.
Sophoklese tragöödiat etendati esimest korda 442. aastal enne Kristust; Jean Anouilh’ „Antigone“ jõudis rambivalgusse 1944. aastal.
Kahe ja poole tuhande aasta jooksul on vana-kreeka müüdi tegelased köitnud vaatajate ja lugejate meeli, kes on iga kord neis aimanud oma kaasaegseid.
„Kuningas Kreon rändab, nagu Bulgakovi Pontius Pilatus, mööda maailma lavasid, suutmata välja rabelda oma lootusetust üksindusest ja julgemata end tappa,“ ütleb näidendi lavastaja. „Ja kui meie mõõdupuu järgi naiivne Sophokles targa Teiresiase suu läbi hoiatab Kreoni kõrkuse eest ja kutsub üles kahetsusele, siis Anouilh’l sellist lihtsat lahendust ei ole. Teiresias nägi jumalaid ja teab tõde, aga Anouihl’l, Nietzsche sõnu kasutades, on „Jumal surnud“ ja alles on jäänud vaid südametunnistus – Antigone. Kompromissitu südametunnistus, milles igaüks peab ise selgusele jõudma. Mõni mõistab, et südametunnistuseta pole võimalik elada ja lõpetab elu enesetapuga. Mõnele lihtsalt tundub, et ilma südametunnistuseta ei saa. Aga mõni mõistab, et südametunnistus tuleb kiiremas korras ära tappa või kinni müürida, et too ei saaks end talle ilmutada.“
Vana-kreeka ja prantsuse „Antigone“ kõrval on näidendi oluliseks osaks Tallinna 2013. aasta „Antigone“. Selle osa kirjutab lavastaja koos koreograafi Olga Privesi, kunstniku Daniil Ahmedovi (just tema sai koos Roman Feodoriga Kuldse Maski lavastuse „Ema Courage ja tema lapsed“ eest), etenduse muusikajuhi Aleksandr Žedelevi ja kõigi etenduses osalevate näitlejatega. Selles uusimas „Antigones“ võetakse jutuks küüniline kaasaeg, kui mis tahes kangelastegu on vaid ajend talk-show’ks ja võimalus teenida kangelase surma pealt suurt raha. Tõepoolest, kas oli Antigonel mõtet ohverdada oma elu selleks, et kuninga keeldu eirates matta maha oma vend? Mis teda juhtis? Ohvrimeelsus? Rumalus? Meeletus? Kõrkus? Sugulustunne? Mida tunneme meie tema teost kuuldes? Ärritust? Kaastunnet? Haletsust? Südametunnistuse piinu?
Roman Feodori on tuntud oma huvi poolest klassikaliste teoste vastu, otsides vastuseid inimolemuse tähtsaimatele küsimustele. Samas pole ta ükskõikne ka ülikaasaegse Teatr.doc-i vastu, mis lubabki tal koos teatri loomingulise kollektiiviga tuua aegumatu lugu tänapäeva.
Kreoni osas on Ilja Nartov, Antigone – Tatjana Kosmõnina ja Alina Karmazina, Korüfee – Artjom Garejev.
Lavastuses osalevad Vene Teatri näitlejate kõrval ka õppestuudio esmakursuslased.
Esietendus toimub 28. märtsil kell 19.00 teatri suures saalis.