Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

Esmaspäeval, 23. oktoobril kell 12.00 toimub Tallinna Kirjanike Maja musta laega saalis (Harju 1) Eesti Teatri Agentuuri 2017. aasta näidendivõistluse võitjate väljakuulutamine.
Üritusel on võimalik näitlejate esituses kuulda katkendeid uusimast näitekirjandusest, kohtuda värskete preemiasaajate ning žüriiliikmetega. Lisaks kuulutame välja uue rahvusvahelise näidendivõistluse, mille peakorraldajaks on Nürnbergi teater Saksamaal.
Eesti Teatri Agentuuri 2017. aasta näidendivõistlusele laekus 65 teatriteksti, mille hulgast tegi oma valiku žürii, kuhu kuulusid Eesti Lavastajate Liidu esinaine Jaanika Juhanson, filmilavastaja Sulev Keedus, näitekirjanik ja prosaist Andrus Kivirähk, dramaturg-lavastaja Mehis Pihla, lavastaja Sander Pukk, dramaturg Anne-Ly Sova ja lavastaja Hendrik Toompere.
Võistlustööde hulgast valis žürii välja kaheksa väga eriilmelist teksti, viimast põhjendab saadetud näidendite lai temaatiline haare. Kuigi lähteidee oli paljudel tekstidel köitev, siis esile tõusid just hea dialoogi, tugeva omailma ning üldistusvõimega tekstid, selgitab Mehis Pihla. "Hea teatritekst tekitab sarnase tunde hea muusikaga, mis viib kuulaja endaga kaasa. Kuhu, seda ei oskagi seletada, sest iga kogemus on omamoodi. Kordumatu ja isiklik. Hea tekst jääb jälitama," kinnitab Sulev Keedus.
Uus rahvusvaheline näidendivõistlus Talking About Borders sai alguse 2004. aastal ning on siiani toimunud koostöös väga mitmete Euroopa riikidega sh 2016. aastal Poola, Tšehhi ja Slovakkiaga. Rahvusvahelist näidendivõistlust tutvustab võistluse ja samanimelise festivali juht Dr. Christian Papke. Preemiate väljakuulutamine toimub Eesti Kirjanike Liidu katuse all. Selle valiku sisulistest põhjendustest ja Kirjanike Liidu tulevasest koostööst näitekirjanikega kõneleb Peeter Helme
Alates 1995. aastast näidendivõistlusi korraldanud Eesti Teatri Agentuurile oli seekordne järjekorras kuueteistkümnes. Varasemate hulgas on lisaks üle aasta toimuvale suurele näidendivõistlusele toimunud ka mitu lastele- ja noortele suunatud ning üks mononäidendite kategoorias toimunud võistlus. Samuti sai koostöös naaberriikidega läbiviidud rahvusvaheline võistlus New Baltic Drama 2011. Paarikümne aasta jooksul näidendivõistlustel preemia saanute hulgast võib leida toona teatrile oma esimesi tekste kirjutanud Jaan Tätte, Urmas Vadi, Urmas Lennuk, Jim Ashilevi, Martin Algus, Katrin Maimik, Paavo Piik, Mihkel Seeder, Piret Jaaks, Andra Teede ja paljud teised, kellest praeguseks hetkeks on saanud juba tuntud kirjutajad.
Lisainfot juba toimunud võistluste kohta leiate Eesti Teatri Agentuuri kodulehelt:
Üritus toimub näidendikuu raames. 
Võistlust toetab Eesti Kultuurkapitali näitekunsti sihtkapital.