VAT Teater osaleb Euroopa teatrivõrgustikus PLATFORM Shift+
26.08.2014 16:34
PLATFORM Shift+ on Euroopa Komisjoni Creative Europe kultuuritoetuste programmi raames ellu kutsutud suuremõõtmeline koostööprojekt, mille eesmärk on astuda vastu digiajastu väljakutsetele noorele vaatajale mõeldud teatris. Projektis teeb kaasa 11 partnerit 9-st riigist, ainsana Eestist osaleb projektis VAT Teater.
Noored on digimaailma põlisasukad, kellele reaalse ja virtuaalse maailma vahel liikumine on loomulik. Selleks, et luua köitvat teatrit praegusele põlvkonnale ja tuua pealetulevaid põlvkondi samuti teatri juurde, peab teater ise uue reaalsusega kohanema. Intelligentset teatrikeelt kasutades on võimalik noortele tõestada, et teater on ka digiajastul unikaalne meedium.
VAT Teatrile on liitumine projektiga Platform Shift+ loomulik jätk teatri igapäevasele tööle. VAT Teater on tuntud ja tunnustatud tegija noore vaataja teatri alal ning ka digimaailma väljakutsed on teatri lavastustes käsitlusel olnud. Möödunud aastal koostöös Vaata Maailma SA, ja BCS Koolitus AS-iga loodud lavastus “Netis sündinud” (lavastaja Margo Teder) pälvis Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu tunnustuse kui Aasta Tegu 2013. Teatriprojekt „Netis sündinud“ tõsteti esile kui väga mõjus ja innovaatiline lahendus internetiturvalisuse alase teadlikkuse tõstmisel.
Nelja aasta pikkuse PLATFORM Shift+ projekti raames tuuakse Euroopas välja 40 uut noortelavastust, mis baseeruvad näidenditel ja/või ideedel, mis on viidud vastavusse digiajastu reaalsusega. PLATFORM Shift+ projekti partnerid planeerivad suuri investeeringuid teatritegijate professionaalsuse tõstmiseks rahvusvahelisel tasandil.
Selleks, et saaks sündida kunstiline dialoog, viiakse teatritegijad noortega kokku läbi 50 erineva tegevuskava. Projekti mitmekülgne programm soodustab kunstnike ja nende loomingu rahvusvahelist liikumist ning pakub treeningvõimalusi digitehnoloogiates läbi praktika ja rahvusvaheliste Loomefoorumite. Projekti lõpuks pakuvad 10 Future Networks Loomefoorumit üle Euroopa treeningprogramme ja -vahendeid tagamaks ja hoidmaks projekti saavutuste jätkusuutlikkust.
Projekti 10 partner-teatrit on kõik tuntud kui juhtivad noortele teatrit loovad tegijad omal maal:
1. Pilot Theatre Company York | Suurbritannia www.pilot-theatre.com
2. Teatro O Bando Palmela | Portugal www.obando.pt
3. Teatro Elsinor Milano, Forli, Firenze | Itaalia www.elsinor.net
4. Emergency Exit Arts London | Suurbritannia www.eea.org.uk
5. tjg. Theater Junge Generation Dresden | Saksamaa www.tjg-dresden.de
6. Teatret Vårt Molde | Norra www.teatretvart.no
7. Szinhaz Kolibri Budapest | Ungari www.kolibriszinhaz.hu
8. VAT Teater Tallinn | Eesti www.vatteater.ee
9. Theatre Massalia Marseille | Prantsusmaa www.theatremassalia.com
10. South Bohemian Theatre Ceske Budejovice | Tšehhi www.jihoceskedivadlo.cz
Projekti 11. partner, kultuurihariduse ja monitooringu ekspert, on Agderi Ülikool (Kristiansand | Norra / www.uia.no).
Projekti eestvedajaks on Pilot Theatre (York, Inglismaa), projekti produtsent on Mandy Smith (Pilot Theatre). EU veebilink: https://eacea.ec.europa.eu/creative-europe/selection-results/cooperation-projects-selection-results-2014_en
VAT on aastatel 2009-2013 töötanud sarnases Euroopa Komisjoni poolt toetatud teatrivõrgustikus, mis kandis nime PLATFORM 11+. Projektis osalemise tulemusena jõudsid VAT Teatris lavale tänaseni mängukavas olev Indrek Hargla näidend “Andromeda saar”, Mare Sabolotny ja Rein Aguri Salme Reegi preemiaga pärjatud teatritöö “Kirjaklambritest vöö”, koostöölavastused Ungari ja Slovakkia teatritega jpm.
Vt lähemalt: http://www.vatteater.ee/et/projektid/3/platform-11.html