Vana Baskini teater lõpetab tegevuse
19.02.2019 10:15
Vana Baskini teater teatas pressiteates, et nad lõpetavad 2019. aastal oma tegevuse. Põhjuseks on see, et kultuuriministeerium katkestab 14 aastat regulaarselt kestnud tegevustoetuse maksmise teatrile.
"2019. aastaks on eraldatud erateatritele umbes 1,7 miljonit eurot, mis on veidi rohkem kui varasematel aastatel. Paraku meie teatrile ei jätkunud sellest ühtegi eurot ja olime seejuures ainuke, kes toetusest ilma jäeti, samal ajal mitmel erateatril suisa suurendati toetust," kirjutas teater pressiteates.
Teater kinnitas ka, et projektide pika ettevalmistusperioodi tõttu ei ole neil võimalik tegevuse koheselt ümber korraldada. "Tallinna linna ja koostööpartnerite abiga püüame selle aasta uuslavastuste ja planeeritud etendustega hakkama saada. 8. märtsil esietendub Salme Kultuurikeskuses Vana Baskini Teatri ja Polygon Teatri koostööprojekt Mika Myllyaho komöödia "Garaaž", osades Tõnu Oja ja Andrus Eelmäe, lavastaja Tamur Tohver. Viimane esietendus on Gertrud Larsson "Kodutütred", mis jõuab vaatajate ette 10. juulil, osades Helgi Sallo, Katrin Karisma ja Anne Veesaar, lavastaja Eero Spriit."
Vana Baskini Teatri tegevustoetus on olnud suurusjärgus 30 000 eurot aastas, millega teater suutis katta kõik oma püsikulud, seal hulgas dekoratsiooni- ja kostüümiladu, kontor ja prooviruumid, näitlejate buss, dekoratsiooniauto jpm.
Toimetaja: Kaspar Viilup
Allikas: kultuur.err.ee
Kultuuriministeeriumi vastus:
Kultuuriministeerium ei saa lõpetada ühegi eraõigusliku etendusasutuse tegevust. Kultuuriministeerium jagab tegevustoetusi hinnates kõige taotlejate puhul väga erinevaid olulisi kriteeriume.
"Väide, et Vana Baskini Teater oli ainuke, kes toetusest ilma jäi, ei vasta tõele. Eraõiguslikest teatritest jäi toetuseta kuus taotluse esitanut. Soovid on alati suuremad kui riigieelarve võimalused," ütles Kultuuriministeeriumi teatrinõunik Katre Väli. "Lisaks ei ole täpne väide, et teater sai eksisteerida üksnes riigi antava toetuse abil. 2017. aasta statistika järgi – 2018. aasta kokkuvõtet veel ei ole – oli Vana Baskini Teatri aastatulu koos toetustega 223 604 eurot. Sellest Kultuuriministeeriumi toetus oli 33 801 eurot ehk 15%," rõhutas Väli.
"Eestis on eraõiguslikke etendusasutusi suurusjärgus 40 või veelgi enam. Nende rahastamisallikad on erinevad alates Kultuuriministeeriumi antavast tegevustoetusest ja Kultuurkapitalist kuni Rahvakultuuri Keskuse toetusprogrammini "Teater maal". Viimasest on ühe kõige aktiivsema taotlejana taotlenud toetust ka Vaba Baskini Teater, kes on esitanud oma lavastuste nimekirja ja väljasõitude plaani ehk taotluse ka selleks kvartaliks. Seetõttu tuli tänane teade teatri tegevuse lõpetamise kohta mõneti ootamatult. Ka saadetud pressiteatest järeldub, et teater jätkab etendustegevust vähemalt kuni suve teise pooleni.
Teatripildist laiemalt. Riigi ülesanne on tagada, et igal ajahetkel on teatrikunst oma mitmekesisuses kättesaadav kõigile soovijatele – igale vanusegrupile, igale maitsele. Selle tagamiseks hoiab riik suuremaid ja väiksemaid teatrimaju.
Eesti teatripilt tervikuna on elav ning selgelt pidevas muutmises. Üle aastakümnete avati mullu esimene kaasaegne teatrimaja Narvas, samal ajal lõpetas tegevuse Eestile palju rahvusvahelist tuntud toonud teater NO99. Nagu näitab ka käimasolev Sakala 3 teatrimaja ideekonkurss, on huvi uute teatrivormide ja -laadide tekkeks püsiv ja väga suur. Seega ei saa öelda, et need liikumised halvendaksid Eesti teatripildi mitmekesisust ja kättesaadavust. Kvaliteetse teatrikunsti regionaalset kättesaadavust aitab tagada ka meie sihtasutuste võrgustik ning nende külalisetendused maapiirkondades – lisaks siis juba mainitud muudele rahastamisallikatele, kes taotlevad toetusi eraõiguslikud etendusasutused," ütles teatrinõunik.
Lisainformatsioon
Katre Väli
Kultuuriministeeriumi teatrinõunik
628 2212
katre.vali@kul.ee