Täna tähistatakse Rahvusvahelist tantsupäeva
29.04.2005 10:27
Rahvusvahelist tantsupäeva peetakse 1982. aastast tähistamaks modernballeti looja Jean-Georges Noverre (1727-1810) sünnipäeva. Igal aastal kirjutab üks maailmas tunnustatud tantsuprofessionaal selleks päevaks oma sõnumi. Tänavu on oma mõtteid tantsust maailmaga jaganud jaapani priimabaleriin Miyako Yoshida.
2005. aasta Rahvusvahelise tantsupäeva läkitus:
Miyako Yoshida
Tants ei ole kellelegi ligipääsmatu.
See pakub rõõmu ja ülendust kõikidele, kes selles osalevad või seda vaatavad.
Tantsukeel ei tunne piire ulatudes väljapoole klassi, haridust, riiki ja usku. Tantsu sõnavara on lõpmatu väljendades inimeste emotsioone läbi liikumise. Tants rikastab hinge ja ülendab vaimu.
Tants elab kõiges, mis elab.
Laske lastel tantsida ja rahu saabub maapeale.
Miyako Yoshida alustas oma tantsuõpinguid üheksa aastaselt Tokyos.
1983. aastal pärast prestiižika konkursi Prix de Lausanne võitmist asus ta õppima Londoni Kuninglikku Balletikooli. 1988. aastal sai temast esitantsija praeguses Birminghami Kuninglikus Balletis (sel ajal kandis nime Sadler's Wells Royal Ballet). 1995. aastast on Miyako Yoshida Londoni Kuningliku Balleti esitantsija.
Oma baleriini karjääri jooksul on Yoshida võitnud mitmeid preemiaid ning teda on nimetatud muuhulgas ka "Aastatantsijaks 1991". Tema suurest talendist annavad tunnistust rollid klassikalise balleti suurteostes nagu "Luikede järv", "Romeo ja Julia", "Giselle", "Tuhkatriinu", "Don Quixote", "Coppelia" jpt.
22. juulil 2004 anti Miyako Yoshidale UNESCO juhataja Mr. Koichiro Matsuura poolt UNESCO rahupreemia "UNESCO artist for Peace".
Lisainfo ja läkituse originaalversioon ITI kodulehekülje aadressil: http://www.iti-worldwide.org/
***
Tallinnas tähistatakse Rahvusvahelist tantsupäeva Saša Pepeljajevi uue lavastuse "Uksed" maailmaesietendusega Kanuti Gildi SAALis.
"Uksed" on visuaalne teater 7 tantsijale ja 8 uksele, mis on pühendatud Daniil Harmsi 100. sünniaastapäevale ning põhineb Daniil Harmsi erinevate tööde tekstidel ning piltidel.
Moskva teater APART truppi on selleks lavastuseks kutsutud ka kaks eesti tantsijat - Helen Reitsnik ning Alisa Šnaider. Tavapäraselt on Saša Pepeljajev ka lavastuse kujunduse autor. Kostüümid pärinevad Alina Korsmikult ning Reet Ausilt. Lavastuses on kasutatud muusikat Andrey Sizintsevilt ja Aphex Twinilt.
Inimesi ümbritseva ruumi korraldamiseks on mitmeid mooduseid. Lavastuses "uksed" vähendab Pepeljajev neid kahele - tants ja uksed. Tantsukunst põhineb üldiselt keha ja ruumi konfliktil ning lepitusel, "uksekunst" on peidetud igapäevasesse kasutusse.
"Tegelikult on uks väga tähtsaks objektiks nii materiaalses maailmas kui hingelises universumis. Märgina ning sisse/välja transformatsiooni võimaldava vahendina, saadavad uksed meid kogu elu" arvab Pepeljajev.
Käesolava aasta märtsis nimemuutuse läbinud teater APART jätkab ja arendab eestlastele väga tuntud Kineetilise teatri kunstilisi otsinguid ja ideid. Kineetiline teater tegutses Moskvas aastatel 1994-2004 ning külastas ka korduvalt Eestit. Saša Pepeljajev on Eestis teinud ka mitu lavastust - Von Krahli teatris 1998. aastal "Kodanikud!" ja 2003. aastal "Luikede järve" ning Lavakunstikooli tudengitega Anton Tšehhovi "Kolme õe" moderniseeritud versiooni. Koos Peeter Jalakaga pärjati Pepeljajevit "Luikede järve" eest väärika New Yorgi BESSIE tantsuauhinnaga ning Philip Morris Eesti "Aasta tegija" auhinnaga.
Kuna 29. aprillil jagatakse taas Philip Morris Eesti tantsuauhindu on "Uksed" esietendus reserveeritud asjaosalistele. Avalikud etendused toimuvad 1.; 2.; 3.; 5. ja 6. mail. Piletid hinnaga 170 krooni (sooduspilet 80 krooni) saab osta Piletilevi ja Piletimaailma müügikohtades ning Von Krahli Teatri kassas.