Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

Rakvere teatris avatakse 80. juubelihooaja esimesed näitused

10.09.2019 09:35

Teisipäeval, 10. septembril 2019 algusega kl 17.17 avatakse Rakvere teatris algava juubelihõngulise 80. hooaja esimesed näitused. 

Teatrifuajees avatakse Tiina Tammetalu näitus pealkirjaga "La Dolce Vita". Näitusele on koondatud maalid kunstniku töö- ja enesetäiendusreisidelt, aga ka kodust ja maaliresidentuuridest väljaspoolt Eestist, mis on valminud aastatel 1999-2009.

Signatuursari "La Dolce Vita" on varaseim, inspireeritud reisidest Chicagiosse ja ja Põhja-Ameerikasse. Sari "Eesti maastik. Suur Laulupidu" sai alguse 2005 ja sisaldab endas neid õnnelikke ja rõõmsaid värve – Eesti rahvariide värvid ja triibud, Lasnamäe kontuur ja laululava-esise rohelise muru värskus – helgeid märke ja tundeid, mida Suur Laulupidu meie jaoks tänini kannab. Sari "Exodus" on loodud 2009-2010 aasta paiku, vahetult enne Eesti euroleminekut, ajal, mil muutus tajutavaks nn uus reaalsus: eestlased lahkuvad kodumaalt. Siit ka Vana-Testamentlik Moosese Teise Raamatu teema maalt lahkumisest. Sari "Dulcedo Dei" – tõlkes: Jumala magusus – on motiive leidnud põhjamaa imetabasest loodusest (täpsemalt: Rakverest üsna kohe üle lahe asuvast Loviisa linnast Soomest – kus kunstnikul õnnestus pea pool aastat maaliresidentuuris olla ja hulk töid maalida) ning ühtlasi inspireeritud ka ühest keskaegsest jumala magusust ja rõõmu (elurõõmu) kiitvast religioossest liikumisest. Ning veel üks feministlik ja poliitiline: sari: "Mina, Suur-Eesti naisšovinist" – midagi naiselikku, suurt  ja rõõmsavärvilist (sest Eesti naine ei heitu!) – see on positiivne programm ja tulevikunägemus. Lõpetuseks järgneb üks väike osa sellest sarjast, mis sai alguse Roomast, sealsest maaliresidentuurist, mis jällegi – paigale kohaselt –kannab nime "La Dolce Vita".

Rakvere teatri väikses majas on Kaija Kesa ja Marilyn Piirsalu graafika ühisnäitus "Rännak". Marilyn Piirsalu ja Kaija Kesa rajad elus on kulgenud paralleelselt Eesti Kunstiakadeemias graafikat õppides, Kevade tänava kunstikoolis ja Tallinna 37. keskkoolis. Kunstnike teed ristusid Loovala graafikastuudios 2009. aastal ning koostöö jätkub praeguseni ühises stuudios graafika.ee nime all. Rännakud looduses on hingele kosutuseks ja silmale iluks. Jäädvustatud hetked meenutavad kogetud rahulikku meeleseisundit ja samas pidevalt muutuvat loodust. Kõrge rohi… lumimarjad… hirv… tume mets… hunt… sammal… oksad… see on rännak unenäo ja muinasjutu piiril, kus jooned moodustavad äratuntavaid tegelasi, kuid sellest ei tasu lasta end eksitada või siis just tasub…

Lisaks on osaliselt väikses majas ja kinomajas eksponeeritud fotod Ingmar Bergmanist, mis käsitlevad tema moe-ja kunstipärandit. 

Kuna RakvereTeatril on käimas 80 hooaeg, siis koos professionaalsete kunstnikega astuvad üles see aasta ka meie oma maja inimesed. Teatrikohvikus on eksponeeritud teatridramaturg Triinu Siku fotonäitus "Minu Mosambiik  mustad maasikad". Näitus on saanud tõuke kuuest kuust, mille Triinu veetis 2014. aastal vabatahtlikku tööd tehes Mosambiigi pealinna Maputo ühes äärelinna lasteaias. 186 päeva olid need ning paljud teisedki lapsed tema Mosambiigi lapsed. Vaatamata Eesti ja Mosambiigi lugematutele erisustele – alustades riigi jõukusest, rahvaarvust või kultuuritraditsioonidest – on lapsed, hoolimata keskkonnast, kus nad on üles kasvanud, ikka ja alati ennekõike lapsed. Pildile on nad jäädvustatud võimalikult loomulikult. Seetõttu on mõnel neist nina tatine või pluus määrdunud ning lohakalt seljas. Aga millisel lapsel siis ei oleks? Kummalisel kombel on näituse avamine sattunud ärevasse aega, kus sõnad Aafrika, mustanahaline või pagulane ajavad paljud inimesed kaitsereaktsioonist turri (näitus avati esimest korda juulis 2015). See näitus ei ole aga vaatamata ajakontekstile ühelgi moel poliitiline. Triinu loodab, et pilte vaadates jäävad ennekõike meelde siirad, ent kõiketeadvad lapsesilmad ning muretu
naeratus, mis koduteele kaasa võtta.

Teatrifuajee klaasnišis avatakse teatri lavastaja-dramaturg Urmas Lennuki näitus "Lastelaulust ooperini".  Näitus on läbilõige kümnekonnast aastast, mil Lennuk on hobi korras kirjutanud laulusõnu. Välja on pandud erinevad laulusõnad koos salvestustega.

Kõik ekspositsioonid on avatud kuni 13. oktoobrini.

Lisainfo:
Laila Talunik
Rakvere Teatri turundusjuht
laila@rakvereteater.ee
+372 56 201 297
+372 329 5440