Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

Rahvusvaheline tantsupäev

27.04.2015 13:40

29. aprillil tähistatakse rahvusvahelist tantsupäeva.
Sel puhul toimuvad sündmused nii Tallinnas kui Viljandis.

Viljandis jätkub juba 23. aprillil non-conference'iga alanud Viljandi tantsunädal, mille mitmekülgses kavas 29. aprillil on õpituba, Ööülikooli loeng ja noorte koreograafide diplomilavastused. 

Pidupäeva programm Viljandis:
10.15-12.30 Koolitus "Improvisatsioon/kompositsioon eri võimekusega tantsijatele", Liis Vares, TÜ VKA ruum 105 (eelregistreerimisega)
13.10 Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi ühistantsimine
17.00 Ööülikool. Kalev Rajangu "Tantsu läbikukkumine vol 1: säästuvägivalla magus elu", Kondase keskus
19.00 Etendus Karoline Suhhov "Let men grow moustasches//Las mehed kasvatavad vuntse" (koreograafi lõputöö), TÜ VKA must saal
22.00 Etendus Age Linkmann "SUPERPOOLIK" (koreograafi lõputöö), teater Ugala suure saali lava
22.00 Pidu t6.FEST "Propaganda!", Koidu Seltsimaja

Tallinnas tunnustatakse sel päeval traditsioonilisel hommikusöögil auhindadega sõltumatu etenduskunsti tegijaid
Tantsupäeva hommikusöök Kanuti Gildi SAAL annab koostöös Eesti Teatriuurijate ja -kriitikute Ühendusega ning Sõltumatu Tantsu Lavaga (endine STÜ) välja auhinnad 2014. aasta tegevuse eest. Sõltumatu etenduskunsti auhinda antakse välja alates 2003. aastast. Auhindade väljaandmist toetas aastatel 2003–2008 Philip Morris Eesti ning alates 2010. aastast on toetajaks Eesti Kultuurkapital.
Lisaks antakse välja Henri Hüti nimeline muusikalise kujunduse eripreemia. 

Auhinnažüriisse kuuluvad:
Madli Pesti (Eesti Teatriuurijate ja -kriitikute Ühendus)
Riina Oruaas (Eesti Teatriuurijate ja -kriitikute Ühendus)
Priit Raud (Kanuti Gildi SAAL)
Triinu Aron (Sõltumatu Tantsu Lava)

Pidupäeva programm Tallinnas:
16.00 kadrinoormetsa etendus “procedure of beauty” STLis tasuta!
20.00 Henri Hütt & Üüve-Lydia Toompere "Short Stories" Tallinna Teletornis
NB! Rännak algab organiseeritud transpordiga kell 20:00 NO99 teatri eest ja suundub Tallinna Teletorni. Pilet 7 EURi.
Alalooga/ Saivo kontsert
22:00 Erik Alalooga ja Jussi Saivo kontsert STLis tasuta!

Neljapäeval, 30. aprillil toimub Tartus, Teatris Vanemuine rahvusvahelise tantsupäeva balletigala, kus esinevad Tallinna Balletikooli lõpetajad. Esmakordselt kooli ajaloos astutakse iga-aastase lavastusprojektiga Tallinna Balletikooli Gala üles Vanemuise teatri laval, ühtlasi tervitatakse sellega Lõuna-Eesti ja Tartu publikut rahvusvahelise tantsupäeva puhul. Selleaastasel galal esinevad kooli noorema ja vanema astme õpilased ning kooli lõpetajad Ketlin Oja, Enelyn Kottise, Darja Panova, Alina Trostnikova, Ljubov Samsonnikova, Kristina Volkova, Rudolf Bauman, Pavel Vjunenko ja Ragnar Soonik.

Gala I osas saab näha igihaljaid variatsioone, pas de deuxsid ja karaktertantse ballettidest ning kaasaegse tantsu numbreid. II osas tuleb esitamisele Ludwig Minkuse klassikaline ballett Paquita, peaosades Ketlin Oja ja külalisena Gabriel Davidsson Eesti Rahvusballetist.

Pühapäeval, 3. mail kell 19 toimub Rahvusooperis Estonia traditsiooniline rahvusvahelise tantsupäeva balletigala. Ettekandele tulevad katkendid armastatud balletiklassikast ja kaasaegsest tantsukunstist. Balletigala Estonias 2015

Esineb Eesti Rahvusballett.
Külalissolistid: Maria Seletskaja ja David Jonathan (Flandria Kuninglik Ballett)



Rahvusvahelise tantsupäeva läkituse 2015 autor on Israel Galván, hispaania koreograaf, tantsija, kes on kaastegev nii Pariisi Théâtre de la Ville'is kui Barcelona Mercat de les Flors'is.

Rahvusvahelist tantsupäeva tähistatakse alates 1982. aastast, 29. aprillil, kaasaegse balleti looja Jean-Georges Noverre'i sünnipäeval.

Carmen Amaya, Valeska Gert, Suzushi Hanayagi, Michael Jackson… nende tants on liigitamatu. Mina ei oskaks nende tantsustiili dešifreerida… minu silmis on nad kui energiat tootvad turbiinid, ja see paneb mind mõtlema, kas koreograafia on tähtsam kui tantsija energia. Kindlasti pole tähtis mitte koreograafia, vaid just see energia ja keeris, mille ta tekitab.
Näen vaimusilmas kõiki külgetõmbavat, tervistavaid võnkeid tekitavat ja kehasid olemuslikult muutvat Tesla trafot: Pina Bausch palvetajana, Raimund Hoghe sitasitikana, Vicente Escudero raagritsikana ja Bruce Lee sajajalgsena.
Oma esimese paaristantsu tantsisin ma oma seitsmendat kuud raseda emaga. Ehk näib see liialdusena. Kuigi ma tantsin peaaegu alati üksi, kujutan ma endale ette, et mind saadavad kummitused, mis mind „üksinduste tantsija“ rollist päästavad. Didi-Huberman ei tahtnuks öelda "soleá-tantsija".
Lapsena mulle tants ei meeldinud, aga ometi tuli see mul välja loomulikult ja lihtsalt. Peaaegu vaistlikult. Ajapikku sain aru, et tants teeb terveks, et ta mõjub mulle peaaegu nagu arstirohi, et ta aitab mind end teistele avada ja mitte olla nii endasse sulgunud. Ma olen näinud pildil ebolat põdevat last, keda tantsuga ravitakse. Ma tean, et see on ebausk, aga kas see oleks iseenesest võimalik?
Hiljem saab tantsust sundmõte: ma veedan tantsides tunde, niikaua kuni ma liikumatult paigale jään ja end asjade reaalsusest ära lõikan. Ma ei tea, kas see on hea, halb või vajalik, aga… nii juba on. Kui ma diivanil paigal istun ja ümisedes oma asjadele mõtlen, palub mu tütar Milena minult: "Issi, ära tantsi!"
Ja ma lihtsalt näen, kuidas inimesed liiguvad — tänaval kõndides, taksot tellides ning oma eri vormide, stiilide ja deformatsioonidega liikudes. Kõik tantsivad! Neil pole aimugi, aga nad tantsivad! Ma tahaksin neile hüüda: "Osa inimesi veel ei tea seda! Me kõik tantsime! Neil, kes ei tantsi, pole vedanud, nad on surnud, nad ei tunne ega kannata!"
Mulle meeldib sõna "fusioon". Mitte turundusterminina, millega püütakse sihtgrupis segadust tekitades müüa teatavat stiili või brändi. Pigem tuumalõhustumine, tuumasüntees: kokteil Juan Belmonte kinninaelutatud jalalabadest, Isadora Duncani õhulistest käsivartest ja filmi "The Goonies" osatäitja Jeff Coheni pooleldi kõhutantsust. Ja kõigist neist koostisosadest saab kokku segada mõnusa taheda, maheda, kibeda või jalamaid pähe hakkava joogi. Meie traditsioongi on selline segu, me lähtume kokteilist ja ortodoksid tahavad, et selle retsept jääks saladuseks. Aga ei, rassid, usud ja poliitilised tõekspidamised — kõik segunevad! Kõik võivad koos tantsida! Võib-olla mitte üksteisest kinni hoides, aga üksteise kõrval küll.
Ühe iidse hiina vanasõna kohaselt võib liblika tiivalööki olla tunda teisel pool maakera. Kärbse lendutõus Jaapanis võib põhjustada taifuuni Kariibi merel. Pedro G. Romero ütleb pärast vapustavat sevillanas'e-tantsu: "Samal päeval, kui Hiroshimale heideti tuumapomm, harjutas Nižinski Austria metsas grand saut'd." Ja mina fantaseerin edasi: Savion Gloveri löök paneb pöörlema Mihhail Barõšnikovi. Samal hetkel jääb Kazuo Ono paigale ja tekitab teatud pinge María Muñozis, kes omakorda mõtleb Vonrad Veidti peale ja kelle pärast tekitab Akram Khan oma garderoobis maavärina: tema kellad liiguvad ja väsinud tantsija higipiisad värvivad põranda teist karva.
Ma tahaksin selle rahvusvahelise tantsupäeva pühendada ükskõik kellele maailmas, kes just praegu tantsib. Aga lubage mul palun teha üks nali ja väljendada üks soov: baleriinid, muusikud, produtsendid, kriitikud, repertuaari koostajad, tehkem suur finaal, tantsigem kõik, nagu seda tegi Béjart, tantsigem suurelt, tantsigem Raveli "Bolerot", tantsigem seda koos.

Tõlkinud Margus Alver