Noored teatriteadlased kutsuvad vestlema lasteteatri teemadel
29.10.2013 12:20
Teatriteaduse Üliõpilaste Loožil on rõõm teatada, et ka sel sügistalvel toimub juba traditsiooniks kujunenud vestlussari. Tänavune vestlussari keskendub lasteteatrile ja kannab nime “Kolm õhtujuttu ehk lasteteatrite sümpoosion”.
Sarja eesmärgiks on tutvustada teatritudengitele ja kõigile teatrihuvilistele eesti teatrimaastikul vähe tähelepanu pälvinud lasteteatrit. Vestlema on kutsutud nii lasteteatri tegijad kui ka uurijad, aitamaks lahtimõtestada erinevaid vaatenurki. Kolmel õhtul kohtuvad teatritegijad-teatriuurijad ja publik Tartu Uue Teatri Suures Kohvikus, et koos arutleda, mõelda, küsida ja vastata. Vestlevad Eva-Liisa Linder, Rait Avestik, Taavi Tõnisson, Toomas Tross ja Haide Männamäe (Piip ja Tuut Teater), Mart Koldits, Jaanika Juhanson.
Vestlusõhtute programm:
Esimene õhtujutt kolmapäeval, 6. novembril: lasteteatrite trendid, tendentsid ja kriitika
Vestlevad Eva-Liisa Linder ja Rait Avestik. Eva-Liisa Linder on teatriteadlane ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia teadur. Linder on ka Eesti Teatriliidu Salme Reegi nimelise laste- ja noorteteatri auhinna žürii liige ning Lasteteatri ajaveebi (http://lasteteater.wordpress.com/) asutaja. Rait Avestik on teatrikriitik ja -teadlane, kes on koostanud ülevaateraamatud „Eesti lasteteatrid“ (2003. aastal) ja „Eesti kooliteater“ (2011. aastal). Teoreetikute vaheline vestlus annab vestlussarja publikule võimaluse lasteteatriga lähemalt tutvuda. Vestluse käigus võiks selgelt välja joonistuda lasteteatri trendid, tendentsid ja probleemid ning ülesanded. Eva-Liisa Linder ja Rait Avestik on teoreetikud, kes on tegelenud lasteteatri uurimisega ning saavad ja tahavad oma teadmisi noortega jagada.
Teine õhtujutt esmaspäeval, 25. novembril: pühendunute pajatused
Taavi Tõnisson (NUKU) ning Toomas Tross ja Haide Männamäe (Piip ja Tuut Teater)
Teisel vestlusõhtul vestlevad Taavi Tõnisson ning Toomas Tross ja Haide Männamäe, kelle jaoks lasteteatri lavastuste loomine on igapäevane praktika. NUKU teatri kunstiline juht, lavastaja ja näitleja Taavi Tõnisson ning Piip ja Tuut Teatri eestvedajad Toomas Tross ja Haide Männamäe analüüsivad oma kogemustepagasi põhjal lasteteatrite kohta eesti teatrimaastikul.
Kolmas õhtujutt kolmapäeval, 4. detsembril: lastele lavastamine
Vestlevad Jaanika Juhanson (TÜ VKA) ja Mart Koldits (Von Krahli Teater).
Viimane vestlusõhtu on pühendatud lavastajatele. Oleme vestlema kutsunud Jaanika Juhansoni, kes on vabakutseline lavastaja ja TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia etenduskunstide osakonna õppejõud. Viimasel paaril aastal on ta tegelenud lasteteatri-alase õppe koordineerimisega TÜ VKA-s (teatrikunsti 9. ja 10. lennule). Eelmise aasta suvel lavastas ta TÜ VKA teatriüliõpilastega Pokumaal lastelavastuse „Pokumäng“ ja sel sügisel koosloomemeetodi workshopi raames TÜ VKA-s visuaalteatri võtteid kasutava „Salamaa“. Juhansoni lastelavastuste hulka kuuluvad veel „Kadunud aja saladus” (Assauwe Teatris, 2005), „End-Sa-Pese“ (Ugala Teatris, 2005), koguperekuuldemäng „Mardileib“ (Raadioteatris, 2006), lastekuuldemäng „Oliüks” (Raadioteatris, 2008), „Onu Remuse lood” (Rakvere Teatris, 2008). Jaanika Juhansoni vestluspartneriks oleme kutsunud Mart Kolditsa, kes lavastas eelmisel aastal Von Krahli Teatri esimese lastelavastuse „Von Krahli muinasjutud“. Erineva kogemuspagasiga lavastajad aitavad avada lastele lavastamise spetsiifikat.
Vestlusõhtud algavad kell 18.15 ja kestavad umbes poolteist tundi. Toimumiskoht Tartu Uue Teatri Suures Kohvikus (II korrus). Ootame rohket osavõttu, aktiivset sõnavõttu ning eeskätt huvi ergutamist lasteteatri vaatamisele, uurimisele ja mõistmisele. Seega, kalendrid kätte ja märkige ära kuupäevad 6.11, 25.11, 4.12 ja tulge kuulama! Õhtuid modereerivad Teatriteaduse Üliõpiaste Looži liikmed. Projekti on aidanud ellu viia Eesti Kultuurkapital.
Lisainfo TÜLi juhatuse liikmetelt:
Kristi Ruusna (kristi.ruusna@gmail.com),
Maarja Helena Meriste (maarjameriste@hotmail.com),
Johanna Klammer (johannaklammer@gmail.com).
***
MTÜ Teatriteaduse Üliõpilaste Loož on Tartu Ülikooli üliõpilaste erialaorganisatsioon, mis loodi 1993. aastal süvendatud teatriuurimise ja teatrialase dialoogi pidamiseks. TÜL-i eesmärkideks on teatriteaduse edendamine Eestis ning oma liikmete ja teiste tudengite silmaringi avardamine teatri alal. Oluline on pakkuda teatriteaduse tudengitele võimalust teoreetilisi teadmisi praktiseerida. Selleks korraldab TÜL aruteluõhtuid, loenguid, seminare ja kevadkooli. Lisaks kogub TÜL erialast kirjandust ja audio-visuaalseid materjale ning osaleb võimaluste piires festivalidel, seminaridel ning teistel teatriga seotud üritustel nii Eestis kui välismaal.