Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

26. nädal: teater teles ja raadios

20.06.2014 11:17

TEATER ETVs ja ETV2s

Esmaspäev 23.06.2014
08.30 Piip ja Tuut hoiavad Eesti lippu kõrgel: Võidupüha (Eesti 2013) *E 18.40 ETV2s
Piip ja Tuut tutvustavad aasta vältel riigipühi ja tähtpäevi.
09.20 Buratino (Eesti/Vene 2009) ETV2s
Ühel sügisööl soovib üksik naisterahvas Maria Carlo endale last. Tema soovi kuulda võttes lendab kosmosest tuppa võluseeme ja naine jääbki rasedaks. Ilmavalgust näeb imelik puust poiss, kelle ema suurest rõõmust Buratinoks nimetab. Buratinost kasvab tüüpiline teismeline lontrus, kes ema esialgsetele ootustele sugugi ei vasta. Tema kahtlased sõbrad Artemon, Pierrot ja Toivo teevad koos Buratinoga bändi ning käivad rikaste linnaosas Mamma Carlo saiu müümas, külvates segadust, mõnitades politseid ja otsides inspiratsiooni oma bändi lugude tarvis. Muretult ringi trallitades ei pane noored huligaanid tähelegi, et keset linna on kerkinud hiiglaslik pilvelõhkuja, kus pesitsev kuri miljardär Carabas Barabas on üles seadnud lõksu, et leida üles poiss-pomm – poiss, kes on pooleldi puu, pooleldi inimene ja kelle sees valmivad miljonid võluseemned. Kui Carabas Barabasi maailmavallutusplaanid ristuvad Buratino ja tema sõprade viguritega, tekib kaos, mille sarnast linn pole varem näinud. Ohus on terve maailm ja võita on Carabas Barabasi kaunitarist tütre Malvina süda. Buratino võtab väljakutse vastu!
14.00 Vürst Volkonski (ETV 1990) ETV2s
Käime helilooja ja laulja Peeter Volkonskiga tema suguvõsale kuulunud Keila-Joa mõisas. Sõna saavad Volkonski sõbrad ja tuttavad: Ain Kaalep, Linnar Priimägi, Vaino Vahing, Silvia Vestmann, Linnart Mäll ja Ants Ander. Esineb ansambel "Rosta Aknad". Režissöör Jaanus Nõgisto.
14.15 Malev (Eesti 2005) *L 14.00 ETVs
Ajaloolise absurdikomöödia tegevus toimub 13. sajandi alguse Eestis ja Liivimaal, kus Saksa ordu võimsad ning verised väed üritavad siinseid loodusrahvaid allutada ja ristida. Esimene haritud eesti noormees Uru peab leidma tasakaalu eestlaseks jäämise ja eurooplaseks saamise vahel. Selle käigus satub ta sündmuste keerisesse, kus temast sõltub sünnimaa tulevik. Kas eestlased on vabaduseks valmis? Miks ei sündinud vaba Eesti riiki juba 13. sajandil? Kuidas kulges Eestimaa anastamine "tegelikult"? Neile küsimustele annab vastuse "Malev".
15.05 Telelavastus Elavad surnud (ETV 1989) ETV2s
Telelavastuse autor on Hugo Ader, režissöör-lavastaja Toomas Kirss. Osades Maria Klenskaja, Anu Lamp, Heino Mandri, Aarne Üksküla, Lembit Ulfsak ja Guido Kangur.
16.50 Metsluiged (Eesti 1987) ETV2s
Hans Christian Anderseni muinasjutu ainetel jutustatud lugu üheteistkümnest metsluigeks nõiutud kuningapojast ja nende õekesest Eliisast. Ühel kuningal oli üksteist poega ja üks tütreke. Kui kuninganna suri, võttis kuningas varsti uue naise. Võõrasema oli küll ilus, aga samas kuri nõid. Ta saatis väikese kuningatütre Eliise külasse elama ja nõidus kõik kuningapojad metsluikedeks, kes pidid päevad läbi lendama ning ainult öösel said nad tagasi inimliku kuju. Eliisest kasvas ilus tütarlaps, kuid katsumused, mis nõiast võõrasema tema ette veeretas, olid rängad. Talle andis jõudu teadmine, et ta võib vennad nõidusest vabastada, kui ei kohku raskuste ees tagasi. Režissöör Helle Karis, stsenaristid Helle Karis, Savva Kuliš, Juhan Viiding. Osades Katri Horma, Juris Žagars, Andrejs Žagars, Ines Aru, Gunnar Kilgas, Liina Orlova, Arvo Kruusement jt.
17.00 Telelavastus Lihtne lugu, lõpuga (ETV 1998) ETVs
Karl Ristikivi novellil "Minu sõber David" põhinev ja rohke muusikaga pikitud lavastus, milles kõlavad "Vennaskonna" tuntumad laulud. Stsenarist ja režissöör Ain Prosa.
21.20 Suvi (Eesti 1976) ETVs
Paul-Eerik Rummo stsenaarium on kirjutatud Oskar Lutsu jutustuste “Suvi” ja “Tootsi pulm” põhjal. Režissöör Arvo Kruusement, operaator Jüri Garšnek, kunstnik Linda Vernik, helilooja Veljo Tormis. Osades Aare Laanemets, Riina Hein, Margus Lepa, Kaljo Kiisk, Ain Lutsepp, Rein Aedma, Kalle Eomois, Arno Liiver, Kaarel Karm, Ervin Abel, Malli Vällik, Andres Kalev, Marco Meelimäe, Endel Ani, Katrin Välbe, Mare Garšnek, Herta Elviste, Jüri Järvet jt. Film on digitaalselt ennistatud 2011. aastal.
01.45 Telelavastus Kuulsuse narrid (ETV 1982) ETV2s
1892. aastal valmis Eduard Bornhöhel satiiriline teos "Tallinna narrid ja narrikesed", kus ta kutsus üles joonistama mõningaid omaaegseis ühiskondlik-olustikulistes tingimustes veidruseni virildunud tühiseid, haledaid ja naeruväärseid inimtüüpe, olgu nende narruseks siis kuulsus, raha või armastus. Kõige populaarsemaks sai teose esimene osa "Kuulsuse narrid", kus pilkeobjektiks on kaks eesti vaimukangelast - "kirjanik" Salomon Vesipruul ja "leiutaja" Jaan Tatikas. Suurepärased osatäitmised ühelt meie läbi aegade menukaimalt näitlejate paarilt Urmas Kibuspuult ja Jüri Krjukovilt. Lavastaja Ago-Endrik Kerge.

Teisipäev 24.06.2014
09.00 Keskpäev (Eesti Telefilm 1981) ETV2s
Film valmis Eno Raua jutustuste "Kriminaalne lugu" ja "Telepaatiline lugu" ainetel ning viib meid ühte suvisesse Eesti linnakesse, kus poisid ja tüdrukud kohtuvad põnevate seikluste, unistuste ning armumistega. Osades Jürnas - Tormi Kevvai, Kaur - Sven Suurraid, Meelik - Ülari Kirsipuu, Kärt - Maria Avdjuško, Riho - Mihkel Raud, Peeter - Talis Trass jt. Stsenarist ja režissöör-lavastaja Raivo Trass, režissöör Toomas Lepp, operaatorid Maido Madisson ja Dorian Supin, muusikaline kujundaja Viive Ernesaks, helirežissöör Peeter Roos.
14.15 Noor pensionär (Eesti Telefilm 1972) ETVs
Osades Ervin Abel, Lia Laats, Helmut Vaag, Leida Rammo, Marika Samussenko jt. Stsenarist-režissöör-lavastaja Sulev Nõmmik, operaator-lavastaja Harry Rehe, kunstnik Silvia Mere, helilooja Ülo Vinter.
14.40 Harilik kontsert. Sulev Nõmmik (ETV 1981) ETV2s
Harilik kontsert pole hoopiski harilik, sest tegemist on lõbusa žanriga - muusikalise paroodiaga. Laval on Sulev Nõmmik ja tema kolleegid Estonia teatrist: Ervin Abel, Vello Viisimaa, Helgi Sallo, Ines Aru, Endel Pärn, Katrin Karisma jt. Nõmmik kehastub ümber 15 rollis - Falstaffist Uduvere Ärnini. Autorid Sulev Nõmmik ja Enn Vetemaa, režissöör-lavastaja Toomas Lepp, kunstnik Agu Püüman, liikumise seadis Mait Agu, muusikaseaded tegi Ülo Raudmägi. Operaatorid Peep Laansalu ja Ivar Murel, toimetaja Reet Linna.
16.35 Karoliine Hõbelõng (Eesti 1984) ETV2s
Pirtsakas printsess Karoliine tõrjub tagasi kõik kosilased ega pea paljuks neile ka riukaid mängida. Ühel päeval aga saab ta endale võrdse vastase. Pika ninaga jäetud kuningapoeg Kaspar saabub tagasi võluvokiga, mille muusika kedagi ükskõikseks ei jäta. Vana kuningaga tülli läinud Karoliine lahkub uhkelt lossist ja hakkab ise oma õnne otsima. Koos tundmatuks maskeerunud Kaspariga kohtub ta näkkide, libahuntide, röövlite ja sookollidega. Pikapeale saab tõrges taltsutatud. Helle Karise lavastatud lastefilm on mõtteline jätk "Nukitsamehe" seiklustele. Hoogsasse filmi on põimitud üllatavalt palju eesti rahvuslikku maailmavaadet ja looduspildikesi, mõne väikese efekti ning muusikaga luuakse meeldejääv muinasjutuline miljöö. Osades Cätrin Bagala, Martin Veinmann, Rein Aren, Tõnu Kark jt.
21.20 Mängufilm Keskea rõõmud (Eesti 1986) *P 17.15 ETVs
Lembit Ulfsaki esimene mängufilmilavastus tabab väga hästi kaasaegseid eesti karaktereid. Valentin Kuik kirjutas oma stsenaariumi just neid näitlejaid silmas pidades, kes selles filmis mängivad. Heas mõttes realistlik ja kerge lähenemine tegelastele ning käsitlevatele teemadele on pikendanud selle road movie eluiga üle keskmise. Tänapäeval kuulub "Keskea rõõmud" auga Eesti (tragi)komöödiafilmide klassikapaketti. Režissöör Lembit Ulfsak, stsenarist Valentin Kuik Andrei Dmitrijevi osavõtul, operaator Nikolai Šarubin, helioperaator Jaak Elling, kunstnik Priit Vaheri, helilooja Tõnu Aare, monteerijad Marju Juhkum, Ingrid Laos, toimetaja Tiina Lokk, filmi direktor Anne Alla. Peaosades Tõnu Kark (Tõnu Loorits), Maria Klenskaja (Pille Loorits), Kaie Mihkleson (Helena), Ülle Kaljuste (Silva Raud), Lembit Ulfsak (Hubert Raud), teistes osades Heino Mandri, Arvo Kukumägi, Hendrik Toompere jun, Leida Sibul, Enn Kraam, Vello Janson jt.

Kolmapäev 25.06.2014
21.45 Surma õukond, 3/3: Richard Teine (The Hollow Crown, Inglise 2012) *N 10.50 ETV2s
Edev ja tühine Richard pagendab Henry Bolingbroke'i ning Thomas Mowbray ja konfiskeerib oma onu John of Gaunti maa, et maksta Iirimaa sõjakäigu kulud. See pahandab paljusid õukondlasi, sealhulgas Yorki hertsogit, kes hukkab Richardi poolehoidjad. Kuningas võetakse vangi ja tapetakse kongis. Bolingbroke kuulutab end Henry Neljandaks.
22.35 Mees ja naine (Eesti Telefilm 1972) ETV2s
Filmi autor Mark Soosaar parodeerib näitlejate Juhan Viidingu ja Ada Lundveri abiga mitmeid populaarseid filme: Claude Lelouchi "Mees ja naine", Grigori Kromanovi "Viimne reliikvia", Eesti Reklaamfilmi toodangut jm.
01.00 Viimane öö (Eesti 2003) ETVs
Dramaatiline lühilugu pangaröövist ja ühest tõmmust kõrvalseisjast, kes imekombel satub olema õigel ajal õiges kohas. Sõbrad, kaks meest ja naine, röövivad panka. Plaan on hoolikalt läbi mõeldud, kuid midagi läheb viltu. Mehed osalevad tulevahetuses, aga naine laseb rahaga jalga. Režissöör Mart Arjukese, stsenaristid Mart Arjukese ja Kristjan-Jaak Nuudi, operaator Kristjan-Jaak Nuudi. Osades Lauri-Kare Laos, Ivo Uukkivi, Evelin Pang, Raivo E. Tamm, Raoul Joao, Arvo Kukumägi.

Reede 27.06.2014
13.35 Teisikud (Eesti Telefilm 1982)* ETVs
Muusikaline komöödia laulja Toomas Aringust (Jaak Joala) ja rallisõitja Mati Uibost (Jaak Joala), keda ajakirjanik Tiina Salum (Merle Talvik) peab välise sarnasuse tõttu üheks ning samaks inimeseks. Režissöör-lavastaja Leo Karpin, režissöör Lembit Ulfsak, operaator-lavastaja Aleksander Razumov.
20.00 Lennud: XXVI lend *P 11.55 ETVs
XXVI lend. Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikoolist astub (lava)ellu 17 noort inimest. Oluline pole see, kes nad olid või kuidas muutusid, vaid kes nad on täna. Saame siis tuttavaks. Režissöör Maarja Pärsim, toimetaja Mari Rebane, produtsent Kadi Katarina Priske.
21.35 Mängufilm Taarka (Eesti 2008) *P 11.05 ETVs
Maailma esimene setokeelne film räägib ühe väikese rahva kirkaimast kangelasest, rahvalaulik Hilana Taarkast, kes elas kogu oma elu ühiskonna heidikuna väikeses korstnata majas ning laste vallasemana vaesuses, kerjates, juhutöid tehes ja lauldes. Kuid lauldes alati tõtt, vahel kibedat, vahel naljakat, vahel julma. Teda kardeti ja põlati, vihati ning ihaldati. Naine laulis läbi kogu oma uskumatu elu, üle oma saatuse, väikesest seto külast rahvusvahelise tuntuseni välja. Ja laulis ta hästi. Väga hästi. Taarkast sai legend ja Lauluema. Kuid naisena ja kogukonna liikmena ei võtnud seto rahvas teda kunagi päriselt omaks. Osades Inga Salurand, Siiri Sisask, Marje Metsur, Riina Maidre, Mikko Nousiainen, Tõnu Oja, Kaarel Oja, Helena Merzin, Liina Tennossaar ja Peeter Oja. Režissöör Ain Mäeots, stsenaristid Mart Kivastik, Kauksi Ülle, Ain Mäeots, Hardi Volmer ja Elo Selirand. Operaator-lavastaja Elen Lotman, kunstnik-lavastaja Elo Soode, kostüümikunstnik Eva-Maria Gramakovski, helilooja Andres Lõo, monteerijad Maarek Toompere ja Eik Lattu, helirežissöörid Tiina Andreas ning Ants Andreas. Produtsent Anneli Ahven.
23.15 Operetigala F. Lehari "Lõbusa lesega" (Saksa 2010) ETVs
Aastavahetuse pühademeeleolust kantud galakontserte Dresdeni imelises Semperoperis on saatnud erakordne edu ja näib, et sündinud on uus traditsioon. Seekordsel kontserdil soleerivad Christian Thielemanni taktikepi all klassikalise muusika superstaarid sopran Renée Fleming ja bariton Christopher Maltman. Maailmaklassi solistidele sekundeerivad noored tõusvad tähed sopran Carolina Ullrich ja tenor Andrei Dunajev. Dresdeni Riigikapelli ja ooperikoori saatel tulevad ettekandele kõige kaunimad palad Franz Lehari operetist “Lõbus lesk”, lisaks sellele L. Bernsteini ning J. Strauss seniori kaunimad lood, mille hulgas on loomulikult austusavaldusena Dresdeni linnale ka Straussi valss "Elbel". Teatri balletitrupi saatel viiakse vaatajad Saksamaa ühe vanima ja kaunima ooperiteatri erinevatesse ruumidesse. Režissöör Utz Weber. Tootja Unitel.

Laupäev 28.06.2014
11.00 Mängufilm Viimne reliikvia (Eesti 1969)* ETV2s
Stsenaariumi kirjutas Eduard Bornhöhe jutustuse “Vürst Gabriel” ainetel Arvo Valton, režissöör Grigori Kromanov, operaator Jüri Garšnek, kunstnik Rein Raamat, laulusõnade autor Paul-Eerik Rummo, heliloojad Uno Naissoo ja Tõnu Naissoo, laulude esitaja Peeter Tooma, filmi toimetaja Lennart Meri, tootmisjuht Raimond Felt. Tähtsamates osades Aleksandr Goloborodko, Ingrida Andrina, Elsa Radzina, Rolan Bõkov, Eve Kivi, Raivo Trass, Uldis Vazdiks, Peeter Jakobi, Karl Kalkun. Film taastati 2002. aastal.
15.15 Siin ja praegu: Jaanus Rohumaa (ETV 2000) ETV2s
Saate külaline on Tallinna Linnateatri näitleja ja lavastaja Jaanus Rohumaa. Saatejuht Jüri Aarma.
16.45 Mängufilm Koer, lennuk ja laulupidu (Eesti/Läti/Sloveenia 2006) ETVs
Must komöödia "Koer, lennuk ja laulupidu" räägib loo lennukikaaperdamisest, mille käigus lennuk maandatakse rahumeelse laulurahva maale. Selgub aga, et laulurahvas ei olegi nii rahumeelne kui lennukikaaperdajale esialgu tundus. Kaaperdaja sunnib lennuki maanduma Riia rahvusvahelisel lennuväljal, kuna talle meeldivad R-tähed. 7-aastane Tom, kes reisib ilma saatjata, annab end vabatahtlikult pantvangiks. Tüüpilistele nõudmistele lisaks esitab kaaperdaja ka poisi soovid, alates kohalikust šokolaadist ja läti keele kassetist iseõppijale kuni laulupeo organiseerimiseni koos kahevõistlejate etteastega. Poisi ideede allikaks on Lätit tutvustav CD. Peale nende kahe tegelase on veel keegi, kes soovib kasutada laulufestivali ja kahevõistlejaid pantvangikriisi lahendamiseks.

Pühapäev  29.06.2014
13.55 Väike merineitsi (Little Mermaid, Saksa 2011) ETVs
San Francisco Ballett on vanim professionaalne balletiteater Ameerikas. Hamburgi Balleti direktor ja koreograaf John Neumeier paneb Hans Christian Anderseni muinasjutu siinses lavaversioonis kokku tantsu, dramaatilise jutuvestmise ja erakordse vaatemängu. Etenduses tantsib Tiit Helimets. Helilooja Lera Auerbach.
16.55 Kaadris: Keskea rõõmud (ETV 2012) ETVs
Mängufilmi „Keskea rõõmud“ valmimist meenutavad filmi lavastaja ja üks peaosatäitjatest Lembit Ulfsak, stsenarist Valentin Kuik, lavastuskunstnik Priit Vaher, toimetaja Tiina Lokk ning peaosatäitjad Ülle Kaljuste, Maria Klenskaja ja Kaie Mihkelson. Filmi helindamise ajal antud intervjuuga tuleb kaadrisse ka Tõnu Kark. Autor ja toimetaja Jaak Lõhmus, režissöör Märten Vaher, produtsendid Ruth Heinmaa ja Ingrid Nõmmik.
Teemaõhtu: Ines Aru 75
21.00 Teemaõhtu. 100 luulepärli: Rändaja õhtulaul. Ernst Enno (ETV 2010) ETV2s       Loeb Tambet Tuisk.
21.05 Teemaõhtu. Imet tabamas: Ines Aru (ETV 1983) ETV2s
Saade tutvustab näitleja Ines Aru elu ja teatriteed. Saatejuht Anne Tuuling, režissöör Norma Jõekalda.
22.05 Teemaõhtu. Inimese hääl (ETV 1990) ETV2s
Jean Cocteau mononäidend. Naine - Ines Aru. Režissöör-lavastaja Vilja Palm.
22.55 Teemaõhtu. Kõverpeegli klassikat: Dentaalne või mentaalne (ETV 1986) ETV2s
20. sajandi tuntuima ameerika humoristi lugu mehest, kes lahkus hambaarsti vastuvõtult akna kaudu. Osades Ines Aru, Robert Gutman, Egon Nuter.
23.15 Teemaõhtu. Tugitooliteater: Pansioni perenaine (ETV 1987) ETV2s
Musta huumori valdkonda kuuluva Roald Dahl'i novelli "Pansioni perenaine" toovad teieni näitlejad Ines Aru, Tõnu Oja ja Gunnar Kilgas. Televisioonile seadis Kalev Lepik, toimetaja Anne Tuuling.
23.30 Teemaõhtu. Tuleb tuttav ette: Elisabeth Jõhvi (ETV 2004) ETV2s
1980. aastate lõpus oli Eesti üks kuulsamaid naisi Elisabeth Jõhvi. Miks ja kuidas Elisabeth südameid võitis, mis oli tema saladuse ning võlu võti? Meenutavad ja arvavad kunagise Reklaamiklubi saatejuht Mati Eliste, peaosaline Ines Aru, filmirežissöör Helle Karis ja menulaulude looja Joel Steinfeld. Saatejuht ja autor Reet Linna, režissöör Maire Radsin.
00.10 Teemaõhtu. 100 luulepärli: Võiks otsast alata. Ernst Enno (ETV 2010) ETV2s
Loeb Kalju Orro.


TEATER RAADIOS

Kultuuriuudised K-N kell 16.05 Vikerraadios 
Kultuuriuudiseid panevad kokku ja edastavad Riina Eentalu ja Tõnu Karjatse.

Pühapäeval, 29. juunil kell 15. 05 Klassikaraadios. Laupäeval, 5. juulil kell 9 Raadio 2
Kuuldemäng: Esietendus! Mati Unt „Sügisilmutus“
Mati Unt kirjutas kuuldemängu Peet Vallaku novelli “Maanaine” ainetel. See on see vana hea lugu: “Väljas tibas vihma, Reet astus kauplusse.” Tindi ja sulepea ostmise lugu.
Soome režissöör Ari Kallio, kellele Mati Unt oma kuuldemängu pühendas ja kinkis, näeb ja kuuleb ses tekstis kirjaniku lugu - loomeprotsessi, õige sõna otsimise lugu. Aga kuuldemängu helides võib kuulatada ka kirjutamise ajalugu. 
Osades: Ines Aru ja Tõnu Oja. 
Helirežissöör Külliki Valdma. 

Laupäeval, 28. juunil kell 19.05 Vikerraadios
Kuuldemäng: Jüri Järvet - 95... Tadeusz Zimecki „Cesar, Žbiki lapselaps“
Mis alguses näib seiklus ja mäng, muutub tõeliseks sõpruseks. 
Osades: Jüri Järvet, Olavi Antons, Lembit Anton, Salme Reek. 
Tõlkinud Tiia Rinne. Režissöör Heino Kulvere. Helirežissöör ja muusikaline kujundaja Eero Sepling. 
Raadioteater 1979

Laupäeval, 28. juunil kell 9 Raadio 2s. Laupäeval, 5. juulil kell 19.05 Vikerraadios
Kuuldemäng: Ester Pajusoo – 80 Lapi muinasjutt „Akkaniidi“
Väike Akkaniidi ei karda karu. Oma julguse tõttu saab tüdruk jagu isegi rängast põuast ja metsatulekahjust. 
Osades: Ester Pajusoo, Silvia Laidla, Aksel Orav, Ants Kivirähk, Valdur Himbek. 
Raadiole seadnud Ain Kaalep. Režissöör Salme Reek. Helirežissöör Aino Lauri. Muusikaline kujundaja Jaan Koha. 
Raadioteater 1965