Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

Teatri- ja Muusikamuuseum

Aadress:
Müürivahe Tänav 12, 10146 Tallinn
E-mail:
lavastus-pic

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum (lühend TMM) asub Tallinna vanalinnas ja paikneb ajaloolise linnamüüri ja Assauwe kaitsetorniga seotud hoones Müürivahe 12. Muuseumis on muusika- ja teatriosakond, muusika- ja teatrialased raamatukogud, samuti näiteks noodikogu, fonoteek.

Muuseum sai alguse 1924. aastal helilooja ja organisti Peeter Süda pärandi kogumisega seotud liikumisest. Muuseumi teatrikogude aluseks on näitleja Heino Vaksi pärand, millega asutati 1937. aastal Teatrimuuseumi Ühing, mis liideti 1941. aastal Muusikamuuseumi Ühinguga. Viimane suurem ühinemine toimus aastal 2019, kui ühinesid riigiasutused Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum ning Eesti Ajaloomuuseum sihtasutuseks Eesti Ajaloomuuseum.

Muuseumi teatrikogus on üle 700 teatri- ja isikufondi. Kogutud kavalehtede, fotode, arvustuste, režiiraamatute kaudu võib saada hea ülevaate eesti teatrite arengust ja hetkeseisust. Muuseumi kunstikogus on esindatud silmapaistvate teatrikunstnike lavakujunduste maketid, kostüümi- ja dekoratsioonikavandid ja vaimukad šaržid. Raamatukogu sisaldab mitmekesist teatri- ja muusikaalast kirjandust, samuti Kunstide Valitsuse ja mitmete Eesti teatrite näidendikogusid. Ajalehelõigendid on kõigi Eesti teatrite lavastustest alates 1960-ndatest kuni 2007, edasi digitaalsed. Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi fotokogu jaguneb negatiivide, paberfotode ja digifotode kogudeks.

Tallinna vanalinnas, Müürivahe 12 asuvad püsinäitus (u 200 ruutmeetril) ning raamatukogu ja lugemissaal. Lisaks on muuseumil filiaal, Eesti ainus teatritegelasele pühendatud isikumuuseum Särevi Teatrituba (Tina 23-13, Tallinn, tel +372 5556 6686).

Levimuusika pärandit tutvustab näitus Eesti Ajaloomuuseumi Maarjamäe lossi tallihoones (Pirita tee 56, Tallinn).