Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

Ülerahvastatud üksindus

Autor:
Urmas Lüüs
Lavastaja:
Urmas Lüüs
Esietendus:
12. aprillil 2022 Sõltumatu Tantsu Laval
lavastus-pic

Lavastaja-kunstnik Urmas Lüüs
Sisekujundaja Juss Heinsalu
Butafoor Marko Odar
Tehniline tugi Taavi Suisalu, Sigrid Kuusk, Valdek Laur

Lavastusliku installatsiooni ühe külastusseansi pikkus on umbes 30 minutit.

Ruumis saab korraga viibida kuni 5 külastajat.

Urmas Lüüsi lavastuslik installatsioon "Ülerahvastatud üksindus" on lugu, mis lineaarselt hargneva narratiivi asemel on pakitud ühte ajahetke. Üks suur sekund on tardunud lavastuses installatsioonina vaatamiseks. Lüüs näeb end dramaturgi või luuletajana, kes sõnade kasutamise asemel loob mõisteid, seoseid, vorme, ideedevõrke ja seisundeid visuaalsete füüsiliste objektidega. Tema argipoeesia sõnavarasse kuuluvad potid-pannid, tilkuv kraan, kriuksuva uksega riidekapp, tolm toanurgas. Ta kõneleb inimesest läbi tema puudumise, maalist läbi tema raami. Igas esemes on inimesekujuline tühimik.

Lavastuslik ruumiinstallatsioon kasutab teatributafooria vahendeid simulaakrumkeskkonna loomiseks. Nii nagu suurtel pöördlavadel jaotatakse lava vaheseintega mitmeks erinevaks stseeniks, jagavad butafoorsed seinad ka STL-i lava omaette lavastuslikeks tsoonideks, mida vaataja läbib. Butafooria pole tagaplaanil, vaid simuleerivad objektid muutuvad tehnoloogilisele teatrile omaselt omaette tegelasteks. Lüüsi installatiivne, kogemuslik keskkond paigutub etenduskunsti ja visuaalkunsti vahealale ja vaatab objekte kui koreograafe, kes kujundavad vaataja kogemust.

Ruumis elab fiktiivne vanem inimene. Ülerahvastatud üksinduse kontseptsioon toob välja tema erinevaid kontakte maailmaga. Kogunenud asjad jutustavad elu jooksul loodud kontaktidest. Fotoalbumid näitavad ristuvaid teid. Aastatega ladestunud esemed on nagu kaasaegne arheoloogia, mis jutustab fiktiivse peategelase varasematest kogemustest.