Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

Birgitta Festival 19': Ooperigala

lavastus-pic
Solistid:
Katarina Dalayman (metsosopran, Rootsi Kuninglik ooper)
Marion Melnik  (sopran, Soome-Eesti)
Michael Weinius (tenor, Rootsi)
Mihhail Gubski (tenor, Moskva Novaja Opera)
Vladimir Kudašev (bass, Moskva Novaja Opera)

Dirigendid Jan Latham-Koenig (Moskva Novaja Opera peadirigent) ja Tobias Ringborg (Rootsi)

Moskva Novaja Opera koor ja orkester

Alyona Movko (videokunstnik)
Timo Tali (valguskunstnik)

Kavas Wagner, Verdi, Puccini, Borodin, Sibelius, Piazzolla, Bizet, Massenet, Offenbach, Saint-Saëns, Leoncavallo

Birgitta festivali iga-aastaseks tähtsündmuseks on vaieldamatult ooperigala. See on maiuspala põhjalikule melomaanile, kuid ka parim viis ooperimaailma avastamiseks nõudlikke suurteoseid pelgavale publikule. Ooperigalal võib kuulda säramas artiste kogu maailmast ja anda end täielikult suvise öö lummusse.

Selleaastase ooperigaala peafookuseks on Eri Klasi seos Rootsiga. Teeme kummarduse sealsele Kuninglikule ooperile, mille peadirigent tal 1985–1990 oli suur au olla ning mille eest Rootsi kuningas Karl XVI Gustav omistas talle Põhjatähe I järgu rüütliristi kavaleri tiitli.

Rootsi Kuningliku Ooperi solisti metsosoprani Katarina Dalaymani esituses on aastaid kõlanud ülinõudlikud ja samas täiesti erinevad Richard Wagneri, Alban Bergi ja Dmitri Šostakovitši helimaailmad. Alustades õpinguid Stockholmi konservatooriumis, viis tee peagi Wagneri "Valküüride" Sieglindeni, hiljem aga on ta astunud üles ka Kundryna "Parsifalis" (Pariisi Ooper), Brangänena "Tristanis ja Isoldes" (New Yorgi Metropolitan Operas) ja Brünhildena kogu "Niebelungide sõrmuse" tsüklis (Rootsi Kuninglik ooper). Wagnerit ongi ta pidanud endale kõige hingelähedasemaks heliloojaks. Lisaks sellele on lauljakarjäär ta viinud ka Aix-en-Provence’i, Covent Gardenisse ja paljudesse teistesse suurtesse ooperimajadesse. Rootsi kuningas on omistanud Dalaymanile Rootsi Kuningakoja laulja tiitli, mida peetakse suurimaks tunnustuseks, mis meie loodenaabri juures ooperilauljale osaks võib saada.

Tenor Michael Weinius õppis Stockholmis ning sai peaegi rootsi publiku hulgas tuntuks läbi oma Posana "Don Carloses" ja Marcello "Boheemis" rollisoorituste. Seejuures on ehk huvitav märkida, et debüüdi tegi ta hoopis baritonina. Hiljem, tenorina, debüteeris ta Norrlands Operas, kuid astus hiljem edukalt üles Stockholmis ja Göteborgis, eriti Verdi ooperites. Edu Wagneriga viis ta Mannheimi, Düsseldorfi ja Helsingisse. 2012. aastal oli ta nimirollis Rootsi kuninglikus ooperiteatri "Lohengrinis". Rootsi kuningas on omistanud ka Weiniusele Rootsi Kuningakoja laulja tiitli.

Soprani Marion Melniku puhul ei ole vaja seoseid Eri Klasiga muidugi kaugelt otsida, sest need on perekondlikud. Tegemist on meie publikule tuttava lauljaga, kes on esinenud varasemalt nii Birgitta festivalil kui ka teistel kontsertidel solistina ERSO ja Tallinna Kammerorkestriga. Rahvusooper Estonias debüteeris Melnik 2008. aastal ja oli seal külalissolist aastatel 2008–2011. Ta õppis ooperilaulu Sibeliuse akadeemias Marjut Hannula juhendamisel ning on osalenud paljudes meistriklassides. Laulja repertuaar on väga lai ulatudes kirikumuusikast ooperini, kuid hõlmab ka liedi ja muusikale. Lauljanna repertuaari kuuluvad armastatud ooperite ja muusikalide rollid nagu näiteks: Giuseppe Verdi "Maskiballi" Oscar ja "Aida" preestritar, Leonard Bernsteini "West Side Story" Maria, Giacomo Puccini "Musetta ja Mimi", Wolfgang Amadeus Mozarti "Cosi fan tutte" Despina, "Võluflöödi" Papagena ja "Don Giovanni" Zerlina jne. Melnik on astunud lavalaudadele nii Soomes kui kaugemalgi.

Novaja Opera solist tenor Mihhail Gubski alustas oma ooperiteed Venemaal Samaras. Ta on astunud üles ka Suures Teatris ning Kent Nagano dirigeeritud Bachi missa h-mollis, kuid Novaja Opera raudvarana on tema rollide hulgas Alfredo Verdi "La Traviatast" ja Pinkerton Puccini "Madame Butterflyst", et nimetada vaid mõned. Loometee on viinud ta ka Mariinski Teatrisse, Palermosse, Regensburgi ja paljudele teistele lavadele. Gubskil oli au teha koostööd ka maestro Klasiga.

Novaja Opera solist bass Vladimir Kudašev alustas oma lauljakarjääri Kaasanis ja seejärel Krasnojarskis. Seejärel viis loometee ta Permi ning 2000. aastal Moskva Novaja Operasse. Venemaa teenelise kunstniku Kudaševi rollide hulka kuuluvad Basilio Rossini "Sevilla habemeajajas", Ruslani osa Glinka "Ruslanis ja Ljudmillas" või Sussanin Glinka "Elu tsaari eest", et nimetada vaid mõned. Ka tema töötas Klasiga koos Moskva Novaja Operas.

Etendus kestab umbes 2h ja 30min ühe vaheajaga.