Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

Balti visuaalteatri esitlusfestival '22: Siberi haiku

Teater:
Vilniuse Lauateater (Stalo teatras)
Autor:
Jurga Vile, Lina Itagaki
Lavastaja:
Saulė Degutytė
lavastus-pic

Lavastaja, kunstnik Saulė Degutytė
Helilooja Mantvydas Leonas Pranulis
Kostüümi- ja valguskunstnik Renata Valčik
Lauljad Inga Šepetkaitė, Paulina Simutytė, Kristina Baranauskaitė
Näitleja Balys Ivanauskas

Kolmes riisiteras sisalduva universumi sügavus – see oli "Siberi haiku" lavastajate juhtmõte. Leedu kirjaniku Jurga Vilė tekstidel põhinevas lavastuses jutustatakse 10aastase poisi suu läbi autori isa Algimantas Stakėnase küüditamise lugu.

Lavastuse kõige olulisemaks väljendusvahendiks on muld. Kõik selle loo tegelased ilmuvad mullast ning muld annab tabavalt edasi sõjasündmusi ja nende tagajärgi. Nagu Lauateatris tavaks, kujutab näitleja Balys Ivanauskas peategelasi – Algiukast, tema õde, ema, isa, hane Martynast, tädi Petronėlėt, sõdureid Bulvinist ja Duoninist ning teisi – erinevate majapidamisriistade abil. Lisaks näitlejale loob etenduse õhkkonda kolmeliikmeline ansambel Obuoliai. Leedu noorema põlvkonna helilooja Mantvydas Leonas Pranulis otsustas lavastuse muusika esitamiseks valida instrumendid, mis haakuvad küüditatute vaesusega ja mis on peategelase Algiukase lemmikpillid – nendeks on ämbrid ja inimeste hääl.

Kasutades igapäevaseid esemete leidlikul ja üllataval viisil, jutustab lavastus "Siberi haiku" inimese vaimsest vabadusest ja loovusest, sest rasketel hetkedel annavad need jõudu ka kõige väiksematele. Ehkki lavalugu räägib valusatest kogemustest, on see kurbuse asemel mänguline ja kerge nagu haiku – Jaapani luuletus, mis "maalib" mõne sõnaga terve maastiku, sümboliseerides inimese sisemaailma.

Kestus 1 h 20 min
Vanusele 10+
Leedu keeles, inglisekeelsete subtiitritega