Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

Balti visuaalteatri esitlusfestival '22: Dorian Gray portree

Teater:
Vilniuse teater Lele
Autor:
Oscar Wilde
Lavastaja:
Gintarė Radvilavičiūtė
lavastus-pic

Sõnatu lavastus noortele ja täiskasvanutele

Lavastaja ja kunstnik Gintarė Radvilavičiūtė
Dramaturgiakonsultant Gabrielė Labanauskaitė
Lavakujundaja Renata Valčik
Helilooja Rita Mačiliūnaitė
Koreograaf Sigita Mikalauskaitė
Näitlejad Sigita Mikalauskaitė, Šarūnas Gedvilas, Erika Gaidauskaitė, Deivis Sarapinas

Lavastaja Gintarė Radvilavičiūtė: "Maali vaadates siseneb vaataja teise aega. Aeg paisub. Vaataja tunneb end portrees ära. Portree vaatamine on nagu peeglisse vaatamine. Peegel annab inimesele ainulaadse võimaluse näha iseennast, oma nägu, oma silmi, ja võimaldab pidada dialoogi iseendaga. Vaadates oma välimust, näeb inimene oma sisemaailma. Peeglisse vaadates võib inimene sukelduda teise maailma. Ja need kaks maailma võivad kokku sulada. Peeglisse vaadates võime näha ka silmaga nähtamatut. Peegelpildi sügavus ütleb meile, et me võime näha palju rohkemat või väga erinevalt sellest, mida pakub reaalsus. Peegel on meie isiklik olevikuportree.

Mitmed rahvad usuvad, et peegel võib inimese hinge röövida. Tänapäeval ümbritsevad meid arvukad peeglid - kõikjal on peegeldavaid pindu, alates akendest ja peeglitest kuni järvede, basseinide, lumehelveste ja kivisöetükkideni… Liigne keskendumine iseendale ja oma füüsilisele olemusele viib edevuse, isekuse, ebasündsuse ja enesekesksuse radadele. Ilu ja edukus ei tähenda midagi, kui puuduvad armastus ja lähedased suhted. Elu ei paku rõõmu, kui inimene näeb vaid iseennast."

Lavastuse "Dorian Gray portree" loometrupp koosneb tuntud nukuteatriloojatest, kelle koostöö on teatri Lėlė publikule juba tuttav: 2014. aastal esietendus "Liivamees" (lavastus osales ka 2019. aasta Treff festivalil), mida mängitakse edukalt teatri repertuaaris ja kutsutakse pidevalt Leedut esindama rahvusvahelistele teatrifestivalidele. Mõneti jätkab "Dorian Gray portree" "Liivamehes" alustatud arutelu inimisiksuse duaalsuse ja enda olemuse muutmise üle.

Kestus 1 h
Noortele (15+) ja täiskasvanutele
Sõnadeta, ingliskeelsete tsitaatidega raamatust "Dorian Gray portree"

Vilniuse vanalinnas tegutseva teatri Lele eelkäija Vilniuse Nukuteateer asutati 1958. aastal. Teatris jõuavad lavale leedu ja teiste rahvaste muinasjutud, samuti lastekirjanduse teosed ja nukulavastused täiskasvanutele. Täna töötab Leles 12 professionaalset (nuku)näitlejat ja teater on pälvinud auhindu mitmetel rahvusvahelistel nukuteatrifestivalidel. Lele meeskond annab endast parima, et teater ei säilitaks mitte ainult parimaid lastele suunatud nukuteatri traditsioone, vaid oleks avatud ka olulistele tänapäevastele suundumustele.