Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

Artiumi avakuu: "HZ" ja "Hinged"

Teater:
Tero Saarinen Company
Autor:
Johanna Nuutinen
Lavastaja:
Johanna Nuutinen
lavastus-pic

Tero Saarinen Company (Soome)

Kaasaegse tantsu lavastus "HZ" ja Maarja Nuudi kontsert "Hinged"

Autor, koreograaf Johanna Nuutinen
Muusika- ja helikujundaja Tuomas Norvio
Valgus- ja lavakujundaja Joonas Tikkanen
Kostüümikunstnik Mert Otsamo
Dramaturg Jarkko Lehmus
Tantsijad Natasha Lommi, Elina Häyrynen, Saida Solla, Eero Vesterinen ja Riccardo Zandona

Viimsi Artiumil on erakordne võimalus esitleda Soome kaasaegse tantsu lipulaeva, Tero Saarineni Company lavastust "HZ | HUNT" Artiumi avakuu raames – 30. augustil esitleme Tero Saarineni lavastust "HUNT", samuti toimub kohtumine koreograafi Tero Saarineniga ning on võimalus näha ka dokumentaalfilmi "Rooted with wings" (režissöör Thomas Freundlich) Tero Saarineni loomingust. 1. septembril toome publikuni Tero Saarinen Company lavastuse "HZ", mille koreograafiks on Johanna Nuutinen ning lisaks toimub Maarja Nuudi kontsert "Hinged". 

Tero Saarinen Company kaksiklavastuse "HZ | HUNT" esietendus toimus 31. märtsil 2022. aastal Helsingis, vastvalminud kaasaegse tantsu keskuses Tanssin talos.Tanssin talos etendunud "HZ | HUNT" nägi sel kevadel kokku üle 4000 inimese.

"HZ" autoriks on noor soome tantsija ja koreograaf Johanna Nuutinen. Audiosensoorses uuslavastuses "HZ" sukeldub publik sügavale helilainetesse, kus kuulmine muutub kogemiseks. "HZ-s" toimib veealune helireostus metafoorina kaasaegse maailma sensoorsetele stiimulitele. Tantsijateks on Natasha Lommi, Elina Häyrynen, Saida Solla, Eero Vesterinen and Riccardo Zandona.

"HZ" etendusele järgneb eesti muusiku Maarja Nuudi kontsert "Hinged", millega loome kultuurisilla Eesti ja Soome vahel.

Johanna Nuutinen on soome interdistsiplinaarne kunstnik ja koreograaf, kelle lavastused valmivad koostöös uuendusmeelsete heli-, valgus- ja kostüümikunstnikega. Nuutineni huviorbiidis on lisaks koreograafiale viimasel ajal olnud erinevate tajumehhanismide uurimine - meie sensoorne (audio, taktiilne ja visuaalne) kogemus. Oma loomingus uurib Nuutinen erinevate kunstiliikide kokkupuutepunkte ning teeb selles valguses rahvusvahelist koostööd.

Tero Saarinen Company loodi 1996. aastal tantsija ning koreograafi Tero Saarineni poolt. Trupi repertuaar koosneb peamiselt just Saarineni enda töödest. Helsingis baseeruv trupp on soome kultuuri peamine ekspordiartikkel, kes on esinenud enam kui neljakümnes riigis. Lisaks viib kompanii läbi arvukaid rahvusvahelisi õppeprogramme ja töötubasid ning loob pidevalt koreograafiat maailma juhtivatele tantsuorganisatsioonidele. Seega valmivad Tero Saarinen Company lavastused põhiliselt rahvusvaheliste kaasproduktsioonidena.

Maarja Nuut on laulja, multiinstrumentalist ja helilooja, kelle looming koondab rikkalikke muusikamaailmu. Pidevalt uueneva helikeele ja klassikalise muusika väljaõppe omandanuna on Maarja kaevunud ka sellistesse eriilmelistesse vooludesse nagu India klassikaline muusika, Eesti rahvaluulekogud ja elektroonika äärealad. Tema sisemine vajadus, soov ja instinkt on sondeerida mitmesuguseid muusikalisi žanre, väljendusviise ja tehnikaid – nende salajased keeled ja koodid saavad osaks tema lummavast loomekeerisest. Alates 2016. aastal ilmunud sooloalbumist "Une Meeles" on ta pälvinud laialdast rahvusvahelist tunnustust ja andnud kontserte üle terve ilma. Üleilmse tähelepanu osaliseks sai ka tema 2021. aasta augustis ilmunud kolmas sooloplaat "Hinged". Lisaks on ta koostööd teinud paljude teiste artistidega, kelle hulgas on Sun Araw, Eesti kammerkoor Sireen, Kristjan Järvi, Kiya Tabassian ja Hendrik Kaljujärv ehk RUUM. Maarjat on iseloomustatud kui üht Euroopa uuenduslikumat artisti, kes on alati valmis veelgi sügavamale sukelduma.

Maarja Nuudi viimane sooloalbum "Hinged" peegeldab aastat, mil Maarja piiride sulgudes maale ära pages. "Tekkis seletamatu tung harida maad ja ootamas oli vanaemalt päritud talu. Läbimatu võsa puhastamisest ja paksult kola täis hoonete sorteerimisest sai justkui üks pikk rituaal, kus tuli otsa vaadata kihtidele, mis põlvkondade vältel talletunud olid. Vahepealse tuulutusena veetsin aega oma mereäärses Kopli stuudios üsna juhuslikult modulaarsüntesaatoreid ühendades, sinna juurde kaasa ümisedes või pobisedes," räägib Maarja. Spontaansetest mõttepeegeldustest sündiski "Hinged", mis oma kakskeelses tähenduses (sõna "hinge" tähistab inglise keeles ühendust, mis elemente koos hoiab) loob ühendusi mineviku ja tuleviku vahel.

Tegemist on Viimsi Artiumi avakuu programmi sündmusega. Tutvu kogu kavaga siin: www.viimsiartium.ee/programm