Kutse koolitama: “Draama ühendab inimesi – etenduskunstid ja elukestev õpe”
30.04.2019 10:26
11.-12. oktoobril 2019 toimub Viljandis rakendusteatri konverents "Draama ühendab inimesi – etenduskunstid ja elukestev õpe", kuhu kutsutakse õpetama, koolitama, oma kogemusi jagama.
2019. aasta foorumi teema on etenduskunstid ja elukestev õpe ehk mida on teatri-, tantsu-, visuaal- ja draamapraktikutel pakkuda inimese arengu ja heaolu hüvanguks. Konverentsi eesmärk on pakkuda nii eriala inimestele, linnarahvale kui ka asutustele erinevaid koolituspäevi läbi etenduskunstide ja draamaõppe.
Osalemiseks palun kirjelda oma esialgset ideed-koolitust (kestvus, pealkiri, eesmärk, lahendatavad probleemid, osalejate arv jms) hiljemalt 2. maiks 2019 aadressil heldi.ruiso@ut.ee.
Konverentsist lähemalt:
Juba kuuendat korda toimub Eestis rahvusvaheliste külalistega rakendusteatri konverents, sedakorda tuleb see taas oma sünnilinnas Viljandis. 2019. aasta foorumi teema on etenduskunstid ja elukestev õpe ehk mida on teatri-, tantsu-, visuaal- ja draamapraktikutel pakkuda inimese arengu ja heaolu hüvanguks.
Teatri- ja tantsukunst on viimastel aastakümnetelt vilkalt uusi valdkondi hõivanud, põimunud teiste kunstidega, laiendanud tegevusruumi, tõstnud püünele tavainimesi ning argipäevaaskeldusi. Kaasaegsete etenduskunsti tehnikate kaudu – näiteks improvisatsioon, rühmaloome, visuaal- ja füüsiline teater ning verbatim – saab tõsta "rambivalgusse" ükskõik millist elusündmust, teemat või ajahetke. Kõrvalt vaatamine omakorda aitab meil paremini mõista, olenemata sellest, kas seda tehakse lava tinglikkuses või päriselu rollimängudes. Draamapraktikute (õpetajate, terapeutide, etenduskunstnike, sotsiaal- ja noorsootöötajate) senised kogemused on näidanud, et etendamise fenomeni saab rakendada seinast-seina gruppidega – põlvepikku poisikestest kulupeadeni, erivajadusega õppijatest kuldajudeni.
Konverentsi "Draama ühendab inimesi – etenduskunstid ja elukestev õpe" eesmärgiks on:
jagada, mida kaasaegsetel etenduskunstidel on pakkuda haridusse, heaollu ja tervisesse,
ühendada kunstimeetoditel töötavaid praktikuid ja huvigruppe,
ärgitada arutelu ja avardada arusaamu kunstimeetodite kasulikkusest,
võtta maha pinged kaunite kunstide ees ning innustada publikut etenduskunsti tehnikate kaudu aktiivselt osalema, koos looma ja kriitiliselt mõtlema, muuhulgas kasvatama igapäevast demokraatiat.
Konverentsi peaesinejaks on Suurbritannia draamaprofessor Allan Owens PhD Chesteri Ülikoolist, kellel on siinmail märgiline tähendus. Tema protsessdraama töötubade kaudu on palju eestimaalasi saanud osa osalusteatri innustavast ja liitvast fenomenist ning NB! Allan Owens on olnud populaarseim esineja kõigil Eestis toimunud rakendusteatri konverentsidel.
Valdav osa väliskülalisi tuleb Soomest. Arvukatest foorumteatri koolitustest tuttav Jouni Piekkari PhM Metropolia rakenduslikust kõrgkoolist jagab kuulajatega rakendusteatri võimalusi noorsootöö ja mitmekultuurilise õppimise valdkonnas ja Elina Rainio on lubanud jagada draamakogemusi eakate ja sisserändajatega.
Konverentsi kavas on ettekanded, etendused, kaasavad töötoad ja aruteluringid. Konverentsi korraldaja on Viljandi Kultuuriakadeemia kultuurhariduse osakond koostöös Eesti Teatri- ja Draamaharidusseltsiga.