Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

Eesti näidendi kuu sündmused

01.10.2014 18:57

Kutsusime näidendikuul osalema nii teatriasutusi kui ka inimesi, kes näidendiloominguga otseselt kokku puutuvad. Kaasamõtlejaid kogunes rõõmustavalt palju ja sündmusahel täieneb jätkuvalt. Kuu ajakava koosnebki avalikest üritustest, mis puudutavad näitekirjandust ning selle sünni- ja arengulugu. Meie soov on hetkeks välja valgustada joon, mis läbib Eesti teatrit näitekirjanduse kujul ning haarata sellesse mõttevõrku kogu Eesti.
Olete oodatud!

TARTUS
Teisipäeval, 7. oktoobril
toimub Tartus Vanemuise väikese maja ovaalsaalis kaksiküritus:
Kell 17 kohtuvad publikuga TÜ Teatriteaduse Üliõpilaste Looži poolt korraldatud üritustesarja Teatrimosaiik raames Eesti Draamateatri dramaturg Ene Paaver ning Drakadeemia loovjuht, VAT teatri dramaturg ja näitekirjanik Mihkel Seeder.
Kell 19 algab samas värske eesti näidendi, Andra Teede "Estoplast" avalik (lugemis)proov. 29. novembril Sadamateatris esietenduv näidend "Estoplast" pälvis Eesti Teatri Agentuuri 2013. aasta näidendivõistlusel kolmanda koha. Üritusel on kohal näidendi autor ja lavastaja Sander Pukk. Osalevad näitlejad Külliki Saldre, Marika Barabanštšikova, Piret Laurimaa, Merle Jääger, Jaanika Arum, Aivar Tommingas, Andres Mähar, Karol Kuntsel, Markus Dvinjaninov, Veiko Porkanen. Mõlemale üritusele on sissepääs kõigile huvilistele tasuta
Teisipäeval, 14. oktoobril kell 18 kohtuvad von Bocki maja ruumis 104 TÜ Teatriteaduse Üliõpilaste Looži üritustesarja Teatrimosaiik raames näitekirjanik, näitleja, tõlkija ja viimasel ajal ka aktiivne stsenarist Martin Algus ja dramaturg ning näidendikirjutamiskooli Drakadeemia asutaja Siret Paju.

VILJANDIS
Esmaspäeval, 27. oktoobril kell 19.00 Viljandi lennukitehases teatrikoosluse Must Kast esietendus "Pööriöö". Autor-lavastaja Jaanika Tammaru. "Pööriöö" teeb ringi peale fantastilisele eesti pärimusele, muinasjuttudele mujalt, nii omaloomingulisele kui ka otsitud lauludele ja põimib kõik kokku  suureks rändtrupilooks,  kus otsitakse uusi võimalusi.  Kindel võib olla, et ükski heategu ei jää karistuseta!

TALLINNAS
Reedel, 10 oktoobril kell 19.00 esietendub Tallinna Kanutiaia Noortemajas Valmar Kassi näidend "Soovi mul head teed". Lavastaja Hans Kaldoja kõneleb 2007. aasta näidendivõistlusel peapreemia võitnud tekstist nii: "Mitmed teatrid lugesid seda näidendit, aga ilmselt esmapilgul väga sünge sisu tõttu loobusid. Autori loal kärpisin ja kohendasin materjali selliseks, et kõlama peaks jääma hoopis positiivne pool! Arvan, et niimoodi pääseb autori varjatud mõte rohkem mõjule."
Teisipäeval, 14. oktoobril
loevad Polygoni Stuudio õpilased Juhan Viidingu ja Tõnis Rätsepa näidendit "Olevused". Laval on Harri Ausmaa, Jane Lauter, Helen Kask, Kadri Enn, Rebeka Rummel, Martin Kork, Aleksander Erstu, Kristjan Tammjärv, Kristel-Birgit Potsepp, Anna Maria Jäetma, Siimar Kivisild, Heleri Heinrand, Kristina Ojaperv, Anna Helena Liiv, Sandra Laura Luhtein, Elisabeth Pikker. Olete oodatud kell 19.00 adressil Rävala 8, 7. korrus. Ettelugemine on tasuta!
Laupäeval, 18. oktoobril kell 13.00 EMTA lavakunstikooli valges saalis (Toom-Kooli, 4) I ja III kursuse dramaturgide – Laura Kalle, Karl Koppelmaa, Mehis Pihla, Johan Elmi, Priit Põldma ja Jan Teeveti – tekstide ettelugemine.
Laupäeval, 18. oktoobril kell 19.00 kutsub Eesti Draamateater Link-sarja arutlusõhtule Maalisaalis lavastuste "Varesele valu…" ja "Harakale haigus…" teemadel. Depressioonist ja tervenemisest räägivad Brit Kerbo, Katrin Sangla ja Igor Gräzin, vestlust juhivad autorid-lavastajad Paavo Piik ja Mari-Liis Lill. Selleks ajaks ilmuvad Näidendiraamatu sarjas (sarja 22. raamatuna "Varesele valu, harakale haigus…") Eesti Draamateatri ja Tallinna Linnateatri lavastuste tekstid, lisaks veel viis lugu, mis lavastustesse ei mahtunud.
Esmaspäeval, 20. oktoobril kell 18.00 esietendub VAT Teatris Meelis Põdersoo ja Martin Kõivu omaloominguline lavastus "Unfinished bisnes". Kaks kauaaegset sõpra tunnevad, nii enam edasi minna ei saa. Lihtsalt on selline tunne. Mõlemal. Aga kuidas siis minna, kui vanamoodi ei saa ja uutmoodi ei mõista? Omamoodi? Või isemoodi? Aga mis see "oma" on? Või kes see "ise" on? Kes need Mell ja Kõiv tegelikult on?
Teisipäeval, 21. oktoobril kell 18.00 sünnib Drakadeemia ja VAT Teatri koostöös Projekti "Lavaproovi" esimene esitus: drakadeemiku Leen Toome lühinäidendi "Kiiver" ettelugemine Rahvusraamatukogu teatrisaalis. Lavastaja Aare Toikka, näitlejad Margo Teder ja Tanel Saar. Sissepääs prii.
Neljapäeval, 23. oktoobril kell 18.30 saab enne etendust kuulata Teater NO99 kohvikus Laur Kaunissaare sissejuhatust Taavi Eelmaa ja Juhan Ulfsaki lavastusse "NO53 Kadunud sõbra juhtum".
Reedel, 24. oktoobril kell 11.30 seminaripäev "teater | 20..." Vaba Lava teatrisaalis
Eesti Teatri Agentuuri võtab oma juubelist lähtuvalt avatud mõtete sarja seminaripäeva aluseks viimased 20 aastat eesti teatris ning püüab läbi mineviku mõtestamise kiigata ka tulevikku. Soovime puudutada Eesti Teatri Agentuuri jaoks olulisi teemasid, millega möödunud kahe kümnendi jooksul on tegeletud ning ühtlasi vaadelda neid laiemal taustal. Esinejad: Ott Karulin, Monika Larini, Anneli Saro, Hillar Sein, Anvar Samost, Priit Võigemast ja Kinoteater. Samuti esitleme uut artiklikogumikku 20 aasta eesti näitekirjandusest.
Reedel, 24. oktoobril kell 19.00 esietendub Polygon Teatris 2013. aasta näidendivõistlusel preemia saanud Martin Alguse näidend "Väävelmagnooliad" (lavastaja Tamur Tohver.) Esmapilgul olmeline näidend mehest, naisest ja tema invaliidist isast on tekstina napp, luuleline ja kujundlik – pigem poeesia kui olmerealism. Poeetiline realism. See loo ja keele vastuolu on autori kindel valik teadmises, et poeesia distantseerib vastuvõtjat loost vaid näiliselt, kiskudes ta tegelikult halastamatult sügavale tegelaste reaalsusesse.
Laupäeval, 25. oktoobril algusega kell 11.00 korraldab Tallinna Linnateater Teatrisõprade klubis avaliku kettnäidendi kirjutamise päeva, mis kulmineerub värske teksti ettelugemisega kell 16.30. Näidendit kirjutavad Andrus Kivirähk, Urmas Lennuk, Kadri Noormets, Paavo Piik ja Diana Leesalu. Kettkirjutamise tulemusel sünnib üks, kuid viit erinevat stiili hõlmav näidend, mille sünniprotsessi on võimalik kõrvalt jälgida.
Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum koostöös Vilde muuseumiga näitab veel selle aasta lõpuni Särevi Teatritoas väljapanekut "Teater Vildest". Vilde muuseumiga koostöös valminud näitus heidab pilgu Andres Särevi ja Eduard Vilde kokkupuutepunktidele ning Vilde kolme näidendi – „Tabamata ime”, „Pisuhänd” ja „Side” lavateekonnale, tuues esile näitlejate-lavastajate meenutusi ja fotosid kunagistest tähtlavastustest.

KÕIKJAL
Teisipäeval, 14. oktoobril kell 21.40  kõneleb "OP! teater" ETV-s näitekirjanduse teemadel: Madis Kõivu 85. juubeliks esietendab Eesti Draamateater detsembris tema näidendi "Keskmängustrateegia". "OP! teatri" rubriigis Esimene lugemine loevad katkendi Indrek Sammul ja Mait Malmsten. Remargi rollis saatejuht Andrus Vaarik.
Pille-Riin Purje kommenteerib Rakvere Teatris esieetendunud lavastust "Viimase öö üõigus". Toomas Suuman pälvis selle näidendi eest Eesti Teatri Agentuuri näidendivõistluse peapreemia. Paul-Eerik Rummo räägib Henrik Ibseni värssdraama "Brand" tõlkimisest ning Ivo Uukkivi esitab monolooge VAT Teatri uuest lavastusest.
Saates kohtub Andrus Vaarik ka noore lavastaja Vallo Kirsiga, kelle lavastatud "Hiirtest ja inimestest" äsja Tallinna Linnateatris esietendus.  Priit Raud ja Triinu Aron paigutavad äsja avatud Sõltumatu Tantsu Lava üldisesse tantsu konteksti.

Reedel, 24. oktoobril ilmuv "Sirp" pühendab "Eesti näidendi kuule" kaks lehekülge: Veiko Märka arvustab septembrikuus Rakvere Teatris lavale jõudnud Toomas Suumani "Viimase öö õigust" (lavastaja Raivo Trass) - näidend pälvis peapreemia Eesti Teatri Agentuuri 2013. aasta näidendivõistlusel; Ott Karulin vaatleb võrdlevalt lähiaastatel kirjandus- ning teatrivaldkonnas näitekirjanikele jagatud preemiaid.

„Teater.Muusika.Kino“ oktoobrinumbri teatriküljed keskenduvad eesti näitekirjanduste lavastustele ja nende autoritele:
Avaveerg: Urmas Lennuk "Palju õnne!"
Madli Pesti "Suveteater 2014: fookuses omadramaturgia"
Sven Karja "Maarjamaa pojad, Kronose lapsed" (Urmas Vadi "Kus sa oled, Juhan Liiv?" Alatskivil Liivi muuseumis; Mihkel Seedri "Vaga vend Vahindra" Eesti Maanteemuuseumis)
Deivi Tuppits "Eestlaste kadunud südametunnistus, Juhan Liiv" ("Kus sa oled, Juhan Liiv?"
Aro Velmet "Teater kui teraapia, teater kui agitatsioon" (Paavo Piigi ja Mari-Liis Lille "Varesele valu..." Eesti Draamateatris ja "Harakale haigus..." Tallinna Linnateatris; Dennis Kelly "Armastus ja rahu" Tallinna Linnateatris).
Rein Heinsalu "Siin- ja sealpool paberseina" ("Varesele valu..." ja "Harakale haigus...")
Persona grata – Tiit Aleksejev (Ene Paaver ja Heidi Aadma)

Raadioteater pakub laupäeviti võimalust kuulata eesti autorite tekstide põhjal lavastatud raadiokuuldemänge:
• Martin Algus "Laviin". Režissöör Toomas Lõhmuste, 2010. 4. oktoobril kell 9.00 Raadio2-s ja 11. oktoobril kell 19.05 Vikerraadios.
• Jim Ashilevi "Godzilla". Režissöör Aare Toikka, 2014. 18. oktoobril Raadio2-s ja 25. oktoobril Vikerraadios.
• Ernst Miil "Forss Minoor". Režissöör Andri Luup, 2012. 18. oktoobril Vikerraadios.
• Küllike Veede "Puudutamata". Režissöör Kalju Orro, 2012. 25. oktoobril Raadio2-s.

Raadio Ööülikool
• Aleksander Pepeljajev (tõlgib Ingo Normet) "Visuaalse teatri märgisüsteemist"
Vikerraadios: laupäeval, 4. oktoobril kell 22.10
Klassikaraadios: pühapäeval, 5. oktoobril kell 22.05
• Roomet Jakapi loeng-kontsert "Häälitsuse mõtestamine" (toimetaja Mart Zirnask)
Vikerraadios: laupäeval, 11. oktoobril kell 22.10
Klassikaraadios: pühapäeval, 12. oktoobril kell 22.05
• Adolf Šapiro "Pealisülesanded"
Vikerraadios: laupäeval, 18. oktoobril kell 22.10
Klassikaraadios: pühapäeval, 19. oktoobril kell 22.05
• Jaan Kaplinski ja Valdur Mikita "Paiga vaim ja vaimu paik"
Vikerraadios: laupäeval, 25. oktoobril kell 22.10
Klassikaraadios: pühapäeval, 26. oktoobril kell 22.05