Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

17. nädal: teater teles ja raadios

23.04.2012 09:41

2012 / 17. nädal
TEATER ETVs ja ETV2s

Esmaspäev 23.04.2012
08.30 Näite mäng: Helle Laas (ETV 1991) *T 17.30 ETV2s
Seniajani tutvustasime erinevate ajastute näitemänge, kostüüme ja teatreid. Nüüd aga alustame kohtumisi näitlejatega, keda olete näinud esinemas lasteetendustes. Esimesena on külas nukunäitleja Helle Laas.
09.30 Unustatud filmid 31. osakonna hukk (Eesti 1979)* ETV2s
23.35 Batareja* ETV2s ja K 12.15 ETVs

Teisipäev 24.04.2012
21.40 OP! *K 11.45 ETVs ja L 11.00 ETV2s
Rein Paku "Inimese parimad sõbrad"

Kolmapäev 25.04.2012
12.45 Teater laulab: Jälle teater laulab (ETV 1996) ETVs
Valik laule sarjast "Teater laulab". Režissöör Kalev Lepik, toimetaja Anne Tuuling.

Neljapäev 26.04.2012
20.00 Batareja *R 10.05 ja L 11.55 ETV2s
Näitleja Marina Malova räägib oma õpingutest ja näitlejakarjäärist Moskvas, erinevatest teatriprojektidest Tallinnas, ja sellest, mis teda kodumaale Eestisse tagasi kutsus Batareja
22.10 MI *R 12.40 ETVs ja L 11.30 ETV2s

Reede 27.04.2012
21.45 Teatriõhtu Ruja (ETV 2008) ETV2s
"Vanemuise" suvelaval etendunud eesti algupärane rockooper põhineb legendaarse rockansambli “Ruja” lool ja loomingul. Lavastaja Tiit Ojasoo sõnul on “Ruja” üks väheseid eesti rockbände, mis kasutas laulutekstidena kvaliteetset poeesiat. "See on väga inspireeriv," ütles ta. "”Ruja” oli eelärkamisaegne rockbänd, nõukogude ajal väga eestimeelne, aga kui ärkamisaeg tõesti kätte jõudis, viibisid nad Eestist palju eemal. Omamoodi kõnekas paradoks. Olen väga üllatunud ja õnnelik, et viisid ja sõnad, mis algselt olid mõeldud kõlama vaid päevakajaliselt, kõnetavad kuulajat ikka veel," rääkis helilooja ja “Ruja” muusik Rein Rannap. "Kriitika ja iroonia ühiskonna aadressil, isamaalisus ja vaimsuse püüdlused - need on vaid mõned märksõnad, mis eristavad “Rujat” enamikust selleaegsetest ansamblitest, muutes nii teema lava jaoks põnevamaks ning paljukülgsemaks," arvas Rannap. Esietendus toimus 15. augustil 2008. aastal. Libreto autorid Tiit Ojasoo (NO99) ja Ene-Liis Semper (NO99). Heliloojad Rein Rannap, Margus Kappel, Urmas Alender ja Toomas Rull. Lavastaja Tiit Ojasoo (NO99), muusikajuht ja dirigent Erki Pehk (RO Estonia), kunstnik Ene-Liis Semper (NO99). Osades Sergo Vares (NO99), Priit Võigemast (Tallinna Linnateater), Risto Kübar (NO99), Arno Tamm, Evelin Pang (Tallinna Linnateater), Margus Prangel (Eesti Draamateater), Aivar Tommingas, Eva Klemets, Martin Kõiv, Laura Peterson, Ragne Pekarev, Markus Luik, Robert Annus, Tõnis Mägi, Siiri Koodres. Lavastuses osalevad Vanemuise teatri sümfooniaorkester, Tartu Noortekoori lauljad, korvpalliklubi "Rock" tantsutüdrukud ja ansambel koosseisus Alari Piispea, Riho Lilje, Jürmo Eespere ja Tiit Kevad.
21.40 Kaadris: Suvi ETVs *P 11.50 ETV2s
“Suve” valmimist meenutavad stsenarist Paul-Eerik Rummo, filmi toimetaja Kalju Haan, kunstniku assistent Priit Vaher, lavastaja Arvo Kruusement, Teele osatäitja Riina Hein ja Tõnisson Ain Lutsepp. Saates näeme ka filmi ettevalmistuse ajal tehtud näitlejaproove, milles Oskar Lutsu kuulsaid tegelasi kehastavad hoopis teised noored näitlejad, kui oleme harjunud nägema – Lembit Peterson Tootsina, Urmas Kibuspuu Kiirena, Merle Talvik Teelena. Autor ja toimetaja Jaak Lõhmus, režissöör Märten Vaher, produtsendid Ruth Heinmaa ja Ingrid Nõmmik.
22.00 Mängufilm Suvi (Eesti 1976) ETVs *P 12.10 ETV2s
Järg 1969. aastal vändatud filmile "Kevade". Paul-Eerik Rummo stsenaarium on kirjutatud Oskar Lutsu jutustuste “Suvi” ja “Tootsi pulm” põhjal. Näeme “Kevades” kuus aastat varem tuttavaks saanud tegelaste elu Paunveres enne Esimese maailmasõja puhkemist. Niihästi Teele, Toots, Arno, Tõnisson kui ka Imelik on jõudnud abiellumise ikka. Film kutsub "Kevade"-east "Suve"-ealisteks sirgunud noori armastama elu ja optimistlikult paremale homsele vastu minema. Režissöör Arvo Kruusement, stsenarist Paul-Eerik Rummo, operaator Jüri Garšnek, kunstnik Linda Vernik, helilooja Veljo Tormis. Osades Aare Laanemets, Riina Hein, Margus Lepa, Kaljo Kiisk, Ain Lutsepp, Rein Aedma, Kalle Eomois, Arno Liiver, Kaarel Karm, Ervin Abel, Malli Vällik, Andres Kalev, Marco Meelimäe, Endel Ani, Katrin Välbe, Mare Garšnek, Herta Elviste, Jüri Järvet jt. Film on digitaalselt ennistatud 2011. aastal.

Laupäev 28.04.2012
15.15 Telelavastus Andke neile andeks (ETV 1998)* ETV2s
Mäng pildikastis, kus kõik on võimalik. Osatäitjad Enn Kraam, Epp Eespäev ja Allan Noormets. Autor Rein Saluri, režissöör-lavastaja Talvo Pabut, kunstnik Tiina Alver.
20.35 Telelavastus Viimne lahing (ETV 1998) ETV2s
Peet Vallaku novelli "Teise eest" ainetel lavastas Madis Kalmet. Osades Indrek Sammul, Tõnu Aav, Kaie Mihkelson ja Paul Laasik.
21.05 Unustatud filmid Laanetaguse suvi (Eesti Telefilm 1979) ETV2s
Pooleldi tõsielufilm neljast poisist ja nende kasvandikest - kahest hundikutsikast, sookurest, metskitsetallest. Mis saab olendist, kelle sa oled võtnud oma hoolde? Kes vastutab tema käekäigu eest, kui maailm enam ei mahu su sülle varju ja sooja? Käsikiri, teostus ja pilt Rein Maran. Mängivad Fred Jüssi, Anne Maasik, Enn Pinsel, Mihkel Pinsel, Riho Rosberg, Hannes Kase ja Pauliine Tuut.
22.20 Soolo (Eesti 1979) *P 13.30 ETV2s
Ulmefilm, milles on kasutatud eesti klassiku Peet Vallaku novelli "Lodjavahi surm" motiive, on režissöör Raul Tammeti kursusetöö Nikita Mihhalkovi juhatatud stsenaristide ja režissööride kõrgematelt kursustelt Moskvas. Filmis on tunda teispoolsuse hõngu, mida vaataja tunnetab inimeste igapäevategevuste kaudu. Parvevahi karakteri kaudu astutakse ühe jalaga irreaalsusesse, jäädes teisega siiski pärismaailma. Kas ekraanil näidatav on filmitegelaste ettekujutuse vili või tegelikkus, sellest suurt aimu ei anta. Praktiliselt sõnatu filmi episoodilises tulnukarollis on ka Gunnar Graps, kes tegi teosele muusika. Vaikne ja äraviiv meditatsioon inimkonna tuleviku teemadel.

Pühapäev  29.04.2012 – Rahvusvaheline tantsupäev
17.00 Lastelavastus Härra Lapsti lasteteater: Muinasjutt kolmest kuningapojast, 3 (ETV 1996) ETV2s
Kolmiklugu printsidest jõuab täna lõpuni. Käsikirja, kujunduse, laulutekstide ja –viiside autor on Liina Pihlak. Režissöör-lavastaja Karin Nurm, juhtoperaator Aarne Kraam, produtsent Ene-Maris Tali. Osades Jüri Krjukov, Piret Kalda, Andres Puustusmaa, Raivo Rüütel, Margus Tabor, Luule Komissarov, Tõnu Mikiver, Raivo Maripuu, Külli Palmsaar, Anu Presjärv, Maris Kiik, Tõnu Oja jt.
17.55 Elu hind (DV8 - the Cost of Living, Inglise 2004) *P 00.45 ETVs
Täna on rahvusvaheline tantsupäev. Idee, lavastus ja ekraniseering Lloyd Newson, operaator Cameron Barnett, esitab DV8 Physical Theatre. Suurbritannia tantsukompanii DV8 Physical Theatre’ tööde keskmes on risk – nii füüsiline kui ka esteetiline –, samuti poliitilise temaatika käsitlemine indiviidi tasandil, tantsu ja teatri vaheliste piiride lammutamine ning ennekõike ideede ja tunnete edasiandmine selgelt ning pretensioonitult. Trupp jutustab oma lugusid erinevaid naturalistlikke liikumisi kasutades – uuenduslikel, ent arusaadavail viisidel, mis väldivad balleti ja moderntantsu tavapäraseid võtteid. “Elu hind“ on samanimelise tantsulavastuse ekraniseering (ja ühtlasi DV8 Physical Theatre’ esimene uus filmitöö pärast kuueaastast vaheaega), mille autoriks on Lloyd Newson. Trupi varasemad filmid “Dead Dreams of Monochrome Men”, “Strange Fish” ja “Enter Achilles” äratasid tantsumaailmas tublisti tähelepanu. Kaks viimatinimetatut pälvisid kahepeale kokku 13 mitmesugust autasu, sealhulgas kaks Prix Italia’t ja ühe International Emmy. “Elu hind“ on filmitud Norfolki rannikul Cromer’is – tüüpilises vanamoodsas, pisut väsinud väljanägemisega inglise kuurordis. Suvehooaeg on parasjagu lõppenud. Linnas, mis tundub tühja ja mahajäetuna, liiguvad ringi Eddie ning David, kaks elust vintsutatud tänavaartisti. Sitke ja tõrges Eddie usub õiglusse, lugupidamisse ja aususesse ning ei pelga oma veendumuste kaitseks välja astuda. David on jalutu tantsija (samasugune on ta ka päriselus), keda jälgides tuleb tahes-tahtmata ümber hinnata üldlevinud arusaam graatsiast ja täiuslikkusest. Mees on kindlalt otsustanud, et ei lase ennast heidutada oma puudest ega ühiskonnas valitsevatest eelarvamustest. Mitmesugused omavahel seotud stseenid näitavad Eddie ja Davidi kohtumisi erinevate inimestega. Mõni stseen oma emotsionaalses vaheduses mõjub uskumatult rängalt. Teised, tänu füüsilisele hoolele ja dünaamikale, toimivad ergastavalt. Füüsiline kujundikeel kergitab arvukalt küsimusi selle kohta, kuidas me hindame teisi inimesi ja mille alusel nemad otsustavad meie üle. Vaidlustades kinnistunud ettekujutusi tantsukunstist kui niisugusest, näitab “Elu hind“ kuivõrd laiahaardeline ja eripärane võib see meedium tegelikult olla. Newsoni ülimalt väljendusjõuline koreograafia ühendab tantsu, verbaalse dialoogi ja naturalistliku liikumise, lisades nõnda filmile elulähedust, mida tantsukunstis kohtab võrdlemisi harva. Cameron Barnetti kaameratöö toob Newsoni jõulise visiooni vaatajani ilustamatult ja selgelt. Tootja DV8 Films/Channel 4.
19.10 Enne kui minna... (Eesti 2012) *P 01.20 ETVs
Täna on rahvusvaheline tantsupäev. Tantsuteater Fine 5 andis oma viimase etenduse lavastusega "Enne kui minna, ma ütlen" Lai 9 Stuudios. Aga kuhu nad minema hakkavad, ei tea nad veel täpselt isegi. Kuid minna tuleb. Spetsiaalselt lahkumiseks lõid Fine 5 koreograafid ja asutajad Tiina Ollesk ja Rene Nõmmik hüvastijätulavastuse, kus osalevad nad ise koos seitsme tantsijaga, kes on eri aegadel olnud selle tantsuteatriga seotud.

Teemaõhtu ETV2s: Olav Neuland 65

19.45 Teemaõhtu. Reekviem (Eesti 1984) ETV2s
Filmi sündmustik hargneb 1944. aasta suvel mõni päev enne Eesti vabastamist Saksa okupatsioonist ja selle dramaturgilises keskmes on orelimeister Jaan Prii ning tema perekonna saatus sõjasündmuste keerises. Režissöör Olav Neuland, operaator Jüri Sillart. Osades Aarne Üksküla, Doris Neuland, Andrus Vaarik, Sven Grünberg, Regina Razuma, Ivo Linna, Sulev Luik, Aigar Vahemetsa jt.
20.55 Teemaõhtu. Hundiseaduse aegu (Eesti 1984) ETV2s
Ajaloolis-romantiline seiklusfilm, mille sündmustik võiks olla tinglikult kantud kuhugi 14. sajandi lõpu Kesk-Eestisse. Armastusloo taustaks on rahvapärimuslikud motiivid, mis annavad filmile legendlikku hõngu. Režissöör Olav Neuland, operaatorid Edvard Oja ja Viktor Školnikov, helilooja Sven Grünberg. Osades Arvo Kukumägi, Regina Razuma, Egon Nuter, Jüri Krjukov, Heino Mandri, Jüri Järvet, Rein Aren, Toomas Urb, Tene Ruubel, Ago Roo, Tõnu Kark, Voldemar Paavel jt.
22.15 Teemaõhtu. Luigeluum (Eesti 1982) ETV2s
Mängufilm "Corrida" võtete argipäevast ja sellest tabamatust, mis ikka kunstitegija ees terendab ning mille poole püüdmiseta ei sünniks vist isegi ebaõnnestumisi. Auhind parima debüüdi eest dokumentaalfilmis Sulev Keedusele II Nõukogude Eesti filmifestivalil - Tallinn 1983.
22.45 Teemaõhtu. Corrida (Eesti 1982) ETV2s
Psühholoogiline armastusdraama. Film inimese igatsusest ilu, õnne ja harmoonia järele, mida saab saavutada vaid võltsi ning valet võites. Režissöör Olav Neuland, operaator Arvo Iho. Osades Rein Aren, Rita Raave, Sulev Luik.


TEATER RAADIOS

Vikerraadios kolmapäeval, 25. aprillil kell 00.00 sari „Teatrisse!“ (22. aprilli kordus)

Pühapäeval, 29. aprillil kell 15.05 Klassikaraadios
Charles Dickens "Polüüpide maal"
Aegumatu pila bürokraatia aadressil: Tühjade Lubaduste Ministeeriumis võimutseb Polüüpide suguvõsa. Sekka ka tundelisemaid hetki õmblejanna Amy Dorriti elust…
Osades: Ellen Liiger, Rudolf Nuude, Eduard Tinn, Aleksander Mägi, Inna Taarna, Rein Aren, Kaljo Kiisk, Meta Luts, Ado Hõimre, Aarne Ruus, Alfred Rebane, Kaarel Toom, Olev Eskola. Episoodides Endel Padrik, Jüri Järvet, Ervin Abel, Herman Iila, Arvo Kruusement.
Režissöör Leo Martin. Helirežissöör Eero Sepling. Muusikaline kujundaja Toomas Rood.
Raadioteater 1955