Loeng ja film Tadeusz Kantori teatrist
31.10.2011 16:34
Kolmapäeval, 2. novembril kell 16.30 on Kumu auditooriumis hea võimalus kuulata loengut Tadeusz Kantori teatrist „Kantori Surmateatri surmajärgne elu” (inglise keeles) ning seejärel kell 18.00 vaadata filmi „Armastuse ja surma masin” / „The Machine of Love and Death”. Itaalia 2011, 34 min (itaalia keeles, eesti- ja ingliskeelsete subtiitritega).
Loengut peab Anna R. Burzyńska, Poola teatrikriitik, humanitaarteaduste doktor, Jagellooni ülikooli õppejõud: „Pikki aastaid kinnitati meile, et midagi sellist nagu Tadeusz Kantori meetod pole olemas. Väideti, et tema töömeetod, näitlejate juhtimine või esteetika on küll oluline peatükk Poola ja maailma teatriajaloos, ent see peatükk on suletud – veelgi enam, et tänapäeval ei õpi sellest keegi enam mitte midagi. Samaaegselt tunnistavad mitmed artistid, et on Kantori võlglased, ja nende rida järjest pikeneb: maailmas Robert Wilsonist ja Christoph Marthalerist Luk Percevali ja Alvis Hermanise ning Gisèle Vienne’ini, Poolas aga Krystian Lupast Piotr Cieplaki, Jan Klata ja Paweł Passini’ni. Ükski neist suurtest artistidest ei kopeeri meistri töid, vaid ammutavad neist huvitavaid motiive (olgu selleks siis näitlemislaad, rütmilisus, nukkude kasutamine või valgus) ning kujundavad need omal viisil ümber. Tuleb välja, et modernistlikust kujutlusvõimest, Suure Reformi ideest ja mõlema avangardi eksperimentidest ammutades osutus Kantor samaaegselt ka suunanäitajaks peaaegu sajand hiljem ilmunud vooludele – näiteks sellistele nähtustele nagu postdraamatiline teater. Oma loengul tahaksin keskenduda just sellele aspektile: mil moel inspireerib Kantori teatriuuenduslik looming nooremate põlvkondade artiste ning miks on Kantor meile tänapäeval vajalikum kui kunagi varem.”
Film „Armastuse ja surma masin” / „The Machine of Love and Death” on dokumentatsioon Poola teatriavangardisti Tadeusz Kantori lavastus-häppeningist, mis etendus esmakordselt 1987. aastal Milanos ning samal aastal 8 documental Kasselis. Lavastus põhineb Maurice Maeterlincki näidendil „Tintagiles’i surm”. Kantori adaptsioon sellest sõlmib kokku tema pika loometee: Kantor lavastas näidendi 22-aastaselt marionetiteatris 1937. aastal. 50 aastat hiljem, 1987. aastal, lisas Kantor sellele teise osa.
Film põhineb lavastuse proovidel ja etendustel. Visuaalse dokumentatsiooni on värskelt digiteerinud, puhastanud ja monteerinud produktsioonifirma Change Performing Arts, Milano, Itaalia. Käesolev on taastatud filmimaterjali esmakordne linastus.
Loeng ja film on tasuta!
Pärast filmi on võimalik külastada näitust "Tadeusz Kantor. Poola avangardist ja teatriuuendaja" sooduspiletiga 2 euro.
Täname: Cricoteka, Poola Vabariigi Suursaatkond Tallinnas
Eesti Kunstimuuseum
Weizenbergi 34 / Valge 1
10127 Tallinn
www.ekm.ee