Püha Bernardi Päevad Padise kloostris
18.08.2007 12:57
Pärimusteater LOOMINE ja Padise vald korraldavad 18.-20. augustini Padise kloostris Püha Bernardi Päevad.
20. august on pühakute kalendri järgi Püha Bernardi päev ja 18. augustil kell 12 avab Pärimusteater Loomine kolmeks päevaks Padise kloostris ja selle ümbruses vaatajatele keskaegses stiilis päevad, kus tutvustatakse selleaegseid vaimseid ja materiaalseid väärtusi, kombeid ja tavasid.
Päevade üheks keskseks osaks on Raivo Trassi lavastatud Karl Bergi näitemäng "Teekond valguse riiki", mis räägib tsistertslaste ordu rajaja, pühak Bernardi religioossetest kannatustest. Pärast surma ilmutab end Püha Bernardile teoloog ja skolastik Abelard, kelle Bernard lasi ketseriks kuulutada. Oma jutuajamises teispoolsusest ilmunud Abelardiga kaitseb Püha Bernard tuliselt oma seisukohta, et Jumala ja maailma tajumine on hinge asi ning seda ei saa ega tohi tõestada - nagu väitis oma eluajal Abelard. Tema on sel korral aga tulnud Püha Bernardi juurde hoopis teise sõnumiga.
Loo lavastaja on Raivo Trass ja kunstnik Killu Mägi, osades Arvi Mägi, Raivo Rüütel, Janek Joost, Sten Zupping ja Kersti Tombak.
Lavastus on siiski vaid üks osa Püha Bernardi päevadest. Kloostris sees võib peale teatrietenduse kuulata ka Gregoriuse laule ansambli Vox Clamantis lauljate esituses ning õhtul osaleda Jaan J. Leppiku veetavas vestluses usuloolisel teemal. Huviliste olemasolul korraldatakse ka palverännak Padiselt Madise kirikusse. Samuti on kloostri pargis avatud laat, kus saab maitsta heeringakaraskit ja meega odrajahu pannkooke ning tutvuda käsitöömeistrite tööga.
Pärimusteater Loomine ning MTÜ Ajad ja Tavad koostöös toimub ka lasteetendus keskaegse legendi järgi "Muinasjutt Sigamees Simeonist" ja avatud on teemakohane mänguväljak lastele.
Püha Bernardi päev on oma tähenduse saanud burgundia aadlimehe Bernardi järgi, kes liitus 12. sajandil tsistertslaste mungaorduga, mille tulemusel algas ordu kiire kasv. Bernardist sai hiljem kiriku pühak.
Esimene tsistertslaste klooster Baltikumis rajati 1205. aastal Daugava jõe äärde, mille järeltulijaks saigi Padise klooster. Tsistertslased elasid Benedictuse ordureegli järgi, mis käskis palvetada ja töötada. Ei loodud perekonda ega kogutud maist vara, elatuti vaid oma kätetööst. Peamine eesmärk oli leida tõde.
Vaata lisa: www.loomine.ee
Parimate soovidega,
Pärimusteater LOOMINE meeskond