Nancy Lohman Staubi läkitus rahvusvaheliseks nukuteatripäevaks
20.03.2017 15:39
Nancy Lohman Staubi läkitus rahvusvaheliseks nukuteatripäevaks, mida peetakse 21. märtsil:
Neid oli vaid käputäis inimesi ainult seitsmest riigist, keda ühendas kirglik armastus nukukunsti vastu. Soovides edendada seda kunstivormi rajasid nad 1929. aastal l’Union Internationale de la Marionnette (UNIMA). Mina liitusin UNIMA-ga 1970. aasta paiku, et jääda kogu eluks nukkude lummusesse. Nüüd, tänu interneti olemasolule võime me silmapilkselt saada kontakti tuhandete mõttekaaslastega üle maailma, vaatamata rahvuslikele, poliitilistele ja religioossetele erinevustele. Salvestatud kavad, etendused, konverentsid, koolitused ja õpitoad on kättesaadavad igal ajahetkel ja mõned jälgitavad ka reaalajas. Akadeemilised tööd, väljaanded ja fotod ilmuvad ekraanile ainult ühe klahvivajutusega. Me ei osanud uneski näha, milliseid lugematuid võimalusi see pakub. Meil on võimalik luua rahvusvahelisi töögruppe, töötamaks meie ühise eesmärgi nimel jõuda nukukunsti kaudu paremale üksteisemõistmisele.
Nukukunsti areng toimus kõikjal üle maailma. Nüüd on internetis saadaval sadu tunde dokumente, mis teevad meile kättesaadavaks paljusid erinevaid traditsioonilisi nukuteatri vorme. Neist kaksteist on UNESCO poolt arvatud Vaimse Kultuuripärandi (Intangible Cultural Heritage – ICH) nimekirja. Nende kohta on info, slaidid ja videomaterjal kättesaadav selle veebilehel. Veel vähemalt üheteistkümne traditsioonilise nukuteatrivormi kohta leiab materjali Aasia/Vaikse ookeani Kultuurikeskuse andmebaasist. Loodetavasti on vaatajatel ahvatlev tungida nende etenduste keerulisusesse ja mõista nende sügavaid kogukondlikke juuri. Traditsioonilise nukukunsti kaudu on meil võimalik välja tuua seda ühist inimloomuses, millel põhinevad meie kultuurilised erinevused.
Traditsioonilise kunstiga käib alati kaasas muutumine. Sellepärast mängib siin väga tähtsat rolli etenduste dokumenteerimine. Sadade nukuteatri entusiastide peaaegu neli aastakümmet kestnud pühendunud töö tulemusena 2009. aastal valminud Nukukunsti Entsüklopeedia (Encylopédie Mondiale des Arts de la Marionnette, World Encyclopedia of Puppetry Arts) on nüüd koos täiendustega kättesaadav UNIMA veebilehel kolmes keeles – inglise, hispaania ja prantsuse keeles. Sellega on kogu nukukunsti ajalugu meie sõrmeotsa ulatuses. Sellest saab oluline tööriist arvukate muuseumide jaoks maailmas, mis on omandanud nukukollektsioone, ja paljude teiste jaoks, mis on ennast pühendanud otseselt sellele kunstivormile. Nende kollektsioonid ja kataloogid on igal ajal internetis saadaval. Mõned neist katsetavad 3D kujutistega ja õppeotstarbeliste koopiate tegemisega. Internetisuhtlus hõlbustab ajaloo säilitamist, mis on omakorda eelduseks arengule tulevikus.
Sajad kaasaegsed nukuteatrid ja näitlejad üle maailma postitavad internetti katkendeid oma lavastustest, et äratada publiku ja toetajate tähelepanu.UNIMA toetab elavaid esitusi, festivale, konverentse ja publikatsioone ning paneb nende kaanepildid oma veebilehele. Väikese algatusgrupi kavatsusest on praeguseks saanud rohkem kui 90 rahvusest koosnev UNIMA liikmeskond, kes tegutsevad ühiselt, vaatamata nendevahelistele erinevustele. Väljundivõimaluste plahvatusliku kasvuga kaasneb ka suurenev vastutus oma vaatajate ees, üksteise ees. Tähistame Ülemaailmset Nukuteatri Päeva koos kui sõbrad.kes jagavad oma pühendumust meie kunstivormile, postitades oma pidupäevaõnnitlused internetti, mis meid tõeliselt ühendab!
Nancy Lohman Staub on pärit New Orleans’ist, Louisiana, USA. Tema oli üks Ülemaailmse Nukuteatri Entsüklopeedia (Encylopédie Mondiale des Arts de la Marionnette; World Encyclopedia of Puppetry Arts) kavandajatest ja esimesi toimetajaid.Ta jätkas teadusliku nõuandjana. Ta on olnud UNIMA Täitevkomitee asepresident ja juhtinud Publikatsioonikomisjoni, Teadusuuringute Komisjoni, Pärandikomisjoni ja juhib praegu Sotsiaalse Õigluse Komisjoni. Tema juhtimise all toimus 1980. aastal Washingtonis John F. Kennedy nimelises Etenduskunstide Keskuses Ülemaailmne Nukuteatrite Festival ja UNIMA XIII Kongress. Nukuteatrialase tegevuse toetamiseks Ameerikas loodud Jim Hensoni Fondi asutamisel oli ta tegev konsultandina. Ta oli Ameerika nukunäitlejate ühingu Puppeteers of America president ja UNIMA-USA asepresident. Tema asutas Atlantas, Georgias asuva Nukukunsti Muuseumikeskuse juurde Nõuandva komitee. Ta on avaldanud palju artikleid ja kirjutisi muuseumi kataloogide jaoks. Väga kaua aega tagasi juhtis ta 10 aastat ühte väikest nukuteatrit New Orleans’is, Louisianas.